O szczeżui, mewie czarnogłowej i depresji, która grozi wsi nad rozlewiskiem

Czytaj dalej
Fot. Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz

O szczeżui, mewie czarnogłowej i depresji, która grozi wsi nad rozlewiskiem

Dorota Abramowicz

Będzie to opowieść o wsi, która dziwnie znika w urzędowych dokumentach, rozlewisku, które powstało wskutek zaniechań człowieka, rolniku, który chce je zniszczyć i o pasjonatach pełnych wiary

Jak tu było pięknie - mówi Lidia Dziubińska. Stoimy na końcu zasypanej drogi. Śnieg w Szczerbięcinie otula doliny i pagórki, osiada na olszowo-jesionowych łęgach, zamarzniętym bagnie, wystających kikutach drzew. Przykrywa to, co zmienił człowiek.
Zanim zaczęto osuszać bagna, na unikatowym przyrodniczo terenie w wodzie żyły chronione ryby oraz zagrożone, umieszczone w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, małże szczeżui wielkiej, a na wysepkach gniazdowały wilgi, rybitwy czarne i rzeczne, perkozy oraz objęte szczególną ochroną w Europie mewy czarnogłowe. Od dwóch lat mew czarnogłowych już nie ma. Po obniżeniu poziomu wody wyspy, na których składały jaja, połączyły się z lądem. Weszły drapieżniki, norki zagryzły kilkanaście mew śmieszek i rybitw.
- Nie ma w tym żadnego sensu - stwierdza rozgoryczony Piotr Zieliński ze Stacji Ornitologicznej Muzeum Instytutu Zoologii PAN, który badał na rozlewisku mewy czarnogłowe. - Trudno zrozumieć zgodę miejscowych władz na bezprawne działanie jednego człowieka.

W tej opowieści często będą padać słowa „bezprawie” i „bezkarność”, a obok nich „obojętność”. Chociaż pojawi się też „nadzieja”. Oraz „desperacja”. To ona sprawiła, że przed trzema laty kilkudziesięciu mieszkańców Szczerbięcina - matematyczka, fryzjerka, ekonomista, nauczyciele, rolnicy, lekarze, urzędnicy, robotnicy podjęli walkę. Założyli Stowarzyszenie Wieś nad Rozlewiskiem, którego głównym zadaniem jest ochrona lokalnej przyrody.
- To niesamowici ludzie - uważa Zieliński. - Nie zawaham się użyć słowa: desperaci. Gdy pojawia się realne zagrożenie, potrafią się skrzyknąć nawet w środku nocy.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Dorota Abramowicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.