O czym pamiętają tylko mały, pluszowy miś i damska torebka

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kaczanowski
Anna Pawelczyk

O czym pamiętają tylko mały, pluszowy miś i damska torebka

Anna Pawelczyk

Każdy z eksponatów w Muzeum Torebek i Misiów w Nałęczowie opowiada historię osoby, która go podarowała. Zwiedzający poznają ludzkie historie dzięki przedmiotom

Przedmioty, które mają duszę, istnieją nie tylko w bajkach. Pluszowy miś opowiada szpitalną historię. Damska torebka przywołuje wspomnienia zmarłej koleżanki. Te rzeczy pamiętają nawet te historie, o których sami zapominamy.
W Nałęczowie przy ulicy Partyzantów 12, w małym, kameralnym lokalu powstało muzeum, gdzie eksponatami są pluszowe misie i damskie torebki. To nie wygląd czy marka odgrywają rolę, lecz ludzkie historie, jakie skrywają w sobie. Pluszaki i torebki opowiadają o codziennym życiu, przywołują wspomnienia tych, którzy odeszli i pokazują, jak przedmioty stanowią część historii naszego życia.
W Muzeum Torebek i Misiów wystawionych jest ponad 300 eksponatów. Część pochodzi z prywatnych zbiorów Hanny Wasiak, właścicielki muzeum, resztę przynieśli ludzie. Każdej rzeczy towarzyszy historia.

Najstarszym misiem w muzeum Hanny Wasiak jest żółty i wypchany trocinami przyjaciel jej syna. Największym sentymentem pani Hanna darzy jednak „misia szpitalnego”, który towarzyszył w ciężkiej chorobie jej dziecku. - Miś, którego tak nazwałam, jest z 1995 roku. Wówczas mój syn przebywał na oddziale onkologii. Odwiedzający szpital amerykański senator przekazywał dzieciom misie i inne prezenty. Pielęgniarki te rzeczy zabierały - opowiada Hanna Wasiak. - Przypuszczam, że tak postąpiły ze względu na możliwość infekcji spowodowanej brakiem odporności małych pacjentów. Mnie udało się misia przemycić i przechować. Teraz stał się eksponatem muzealnym.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Anna Pawelczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.