Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. By pomóc innym, Kasia Nowakowska potrafi stanąć na głowie

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Iwona Krzywda

Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. By pomóc innym, Kasia Nowakowska potrafi stanąć na głowie

Iwona Krzywda

Nie godzę się na lekceważenie potrzeb dziecka, bo ze skrzywdzonego malucha wyrośnie okaleczony dorosły – mówi Kasia Nowakowska, wiceprezes Fundacji Ronalda McDonalda.

Zamiast obsługi zmieniającej pościel i przygotowującej posiłki, wspólne sprzątanie i gotowanie. Chrzciny, komunie, wigilie, śniadania wielkanocne.

W wyjątkowym hotelu dla rodziców dzieci leczonych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu życie toczy się niemal typowym, domowym rytmem. Z niezwykłego prezentu, który lecznicy podarowała Fundacja Ronalda McDonalda zdążyły już skorzystać setki rodzin małych pacjentów. „Dom poza domem” daje im poczucie normalności i szansę, żeby także w chorobie – po prostu – być razem.

W komfortowo urządzonym budynku, oddalonym zaledwie o kilkadziesiąt metrów od proko­cimskich oddziałów, rodzice mogą się wyspać, ugotować ulubioną zupę, wyprać brudne ubrania, przyjąć gości, obchodzić rocznice i święta. Pod wspólnym dachem rodzą się przyjaźnie, które ułatwiają codzienną walkę z chorobą. Dobrym słowem ratują inni rodzice i „domownicy dochodzący” - wolontariusze fundacji, pojawiający się tam każdego dnia.

– Lubię myśleć o tym miejscu, jak o moim drugim domu. Tutaj odpoczywam. Patrzę na rodziny i nasz zespół i mam przekonanie, że udało nam się stworzyć coś niezwykłego. Ich wzajemne relacje, bliskość, którą obserwuję, bardzo mnie wzruszają – mówi Katarzyna Nowakowska, wiceprezes zarządu i dyrektor wykonawczy Fundacji Ronalda McDonalda.

„Dom poza domem”, którego drzwi otworzono blisko trzy lata temu, został zbudowany z setek różnych cegiełek podarowanych Fundacji Ronalda McDonalda przez darczyńców z całego kraju. Nietypowy hotel nie miałby jednak szansy stanąć w Prokocimiu bez szefa projektu i jego głównego wykonawcy – Kasi Nowakowskiej.

Kiedy osiem lat temu dołączyła do zespołu fundacji, pomysł podarowania krakowskiej lecznicy miejsca, gdzie bliscy małych pacjentów naprawdę mogliby być razem, był dopiero na etapie formalnych ustaleń. Kasia wzięła na swoje drobne barki zadanie przekucia koncepcji, świetnie wyglądającej na papierze, w rzeczywistość. I udowodniła wszystkim niedowiarkom, że rzeczy niemożliwe nie istnieją.

W dalszej części tekstu:

 • O czym marzyła mała Kasia Nowakowska?
 • Jak wyglądały jej studia i kariera zawodowa?
 • W jaki sposób została wiceprezesem zarządu i dyrektorem wykonawczym Fundacji Ronalda McDonalda?
 • Jak doszło do powstania pierwszego w Polsce Domu Ronalda McDonalda?
Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

  już od
  8,90
  /miesiąc
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Iwona Krzywda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.