Anna Kolet-Iciek

Nie chcą być fabryką korposzczurów. Uczą myśleć. Czy zawsze skutecznie?

Nie chcą być fabryką korposzczurów. Uczą myśleć. Czy zawsze skutecznie? Fot. Anna Kaczmarz
Anna Kolet-Iciek

Jurek i Kuba zrywają się z łóżek, robią sobie śniadanie i biegną na autobus, by jak najszybciej znaleźć się w Szkole Demokratycznej. Bez marudzenia, krzyków i stresu. - Nawet jeśli ceną za to będzie gorszy wynik na egzaminie, to warto - mówi Agata Kula, mama chłopców

Jurek i Kuba od września są uczniami „Wolnej Chaty”, jedynej szkoły demokratycznej w Krakowie. Pierwsza taka w Polsce powstała w 2012 roku w Poznaniu. Założył ją Michał Jankowski, przedsiębiorca, tata trojga dzieci. - Zaczęło się od tego, że nasz najstarszy syn źle czuł się w tradycyjnej szkole - opowiada Michał Jankowski. - Wtedy pokazaliśmy mu, jak działają szkoły demokratyczne. Spodobało mu się to i kiedy miał 10 lat, wyjechał do Anglii, do najstarszej na świecie szkoły demokratycznej Summerhill. Spędził tam półtora roku i wrócił bardzo odmieniony. Widząc pozytywną zmianę, jaka w nim zaszła, postanowiliśmy doprowadzić do uruchomienia takiej szkoły w Polsce.

Tak powstała poznańska Trampolina, a w ślad za nią kolejne placówki, w których dzieci same decydują, czego się uczą, kiedy i czy w ogóle, a także na równi z dorosłymi ustanawiają prawa panujące w szkole. Lekcje nie są tu obowiązkowe. Dzieci zwykle uczestniczą w zajęciach z dwóch powodów: bo je to interesuje, albo jest to dla nich ważne. - Uczniowie są wolni, nikt ich do niczego nie zmusza, ale z czasem sami zauważają, że pewne rzeczy opłaca się robić - tłumaczy Michał Jankowski. - W tradycyjnej szkole motywacja do poszerzania wiedzy zwykle płynie z zewnątrz. Dzieci uczą się, bo otrzymują za to oceny, a gdy ten bodziec zanika, przestają. W szkole demokratycznej motywacja zawsze jest wewnętrzna. Robię coś, bo sam tego chcę.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Anna Kolet-Iciek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.