Morderca w starciu z psychiatrą jest bez szans?

Czytaj dalej
Fot. Fot.123rf
Danuta Pawlicka redakcja@glos.com

Morderca w starciu z psychiatrą jest bez szans?

Danuta Pawlicka redakcja@glos.com

Symulowanie na dłuższą metę choroby psychiatrycznej - schizofrenii - okazuje się zbyt trudne nawet dla błyskotliwego przestępcy - zapewnia prof. Andrzej Rajewski, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego

Anders Breivik, sprawca masakry w Norwegii, który ma na sumieniu 77 ofiar, kolejny raz zostaje uznany za poczytalnego i wygrywa z sądem. W Polsce byłoby podobnie?

Przed rozpoznaniem takiej sprawy bada się, czy przestępstwo zostało popełnione w trakcie choroby, czy sprawca miał świadomość tego, co robi. Breivika uznano za poczytalnego. On ma zaburzenia osobowości, ale idea fix, którą głosi, nie jest objawem choroby psychicznej. Czy muzułmanie, którzy masowo mordują zakładników, są chorzy? Nie. Zaburzenia psychiczne nie zwalniają od odpowiedzialności, ponieważ sprawca przestępstwa wie, co robi. Nas może bulwersować kara 21 lat dla Breivika, jaką otrzymał za dokonaną zbrodnię, ale o tym decyduje każde państwo inaczej. Amerykanie na przykład nie biorą pod uwagę poczytalności, a tylko to, czy przestępca odróżnia dobro od zła. Ich interesuje, czy wiedział, czy miał świadomość, że popełnia zbrodnię/kradzież, a jeżeli tak, to jest sądzony za swój czyn. Nawet schizofrenia nie wyłącza zupełnie kontroli umysłu. Dlatego każda opinia musi indywidualnie ocenić stopień rozeznania znaczenia czynu i kontroli nad swoim postępowaniem w zależności od okoliczności wydarzenia.

Kiedy sąd podjął decyzję o obserwacji psychiatrycznej podejrzanego o morderstwo Kajetana P. z Poznania, jeden z Pana kolegów powiedział, że może symulować schizofrenię, ponieważ jest b. inteligentny. Łatwo oszukać psychiatrę, skoro można oszukać wariograf?

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Danuta Pawlicka redakcja@glos.com

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.