Mniejsze zło, czyli jak nauka szuka alternatywy dla palaczy

Czytaj dalej
Fot. Fot.MACIEJ JEZIOREK
Agata Daniluk

Mniejsze zło, czyli jak nauka szuka alternatywy dla palaczy

Agata Daniluk

- Jeżeli możemy się przyczynić do tego, że ludzie wybiorą mniej szkodliwą formę palenia, to z pewnością warto się za to zabrać - mówią prof. Joanna Szczepanowska i prof. Mariusz Więckowski.

Agata Daniluk: „Papierosy są do dupy” - ogłosił to w niezapomniany sposób Andrzej Pągowski. Tymczasem Państwo podjęli się badań, które dowodzą, że papierosy - a przynajmniej pewien ich nowy rodzaj - nie zawsze są aż tak szkodliwe, jak się powszechnie uważa. Co Państwa do tego skłoniło?

Prof. Joanna Szczepanowska: Zacznijmy od tego, że naszym celem - jako naukowców w tym projekcie - nie jest dowiedzenie, że jakikolwiek rodzaj papierosów nie jest szkodliwy. Prowadzimy badania na poziomie podstawowym, porównujemy produkt spalania papierosów tradycyjnych z tym, który powstaje podczas używania papierosów nowego typu. I sprawdzamy, czym się to różni. Nasze badania prowadzą do oceny stresu mitochondrialnego, stresu oksydacyjnego i fizjologii mitochondriów w komórce. Nasze zadanie to zobaczyć i porównać, jak działa substancja powstająca ze spalania normalnego papierosa i ta, która powstaje podczas podgrzewania tego nowego produktu. To są normalne badania naukowe, które mają doprowadzić do publikacji w czasopismach naukowych o światowym zasięgu. Jesteśmy rzeczywiście bardzo specjalistyczną pracownią zajmującą się badaniami fizjologii mitochondriów, sprawdzamy przede wszystkim, jak w trakcie różnych chorób i w różnych warunkach mitochondria funkcjonują. Podkreślam więc, że nie zajmujemy się udowodnianiem wyższości jednego typu papierosa nad innym, tylko badaniem tego, jak produkty spalania obu rodzajów wpływają na fizjologię mitochondriów.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Agata Daniluk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.