Paweł Gzyl p.gzyl@gk.pl

Młode gwiazdy muzyki pop zbijają fortuny

Paweł Gzyl p.gzyl@gk.pl

Jeszcze nigdy bycie gwiazdą popu nie było tak lukratywne jak obecnie. „Forbes” ogłosił listę najlepiej zarabiających muzyków w 2015 roku

Beatlesi mogliby jedynie pomarzyć o takich dochodach w czasach swej działalności, jakie uzyskują dziś najpopularniejsi artyści muzyki popularnej. Z listy opublikowanej przez magazyn „Forbes” wynika, że współczesne gwiazdy zarabiają niewyobrażalne wręcz pieniądze.

W kończącym się roku największe dochody uzyskała znana również w Polsce amerykańska piosenkarka Katy Perry (31 lat). Głównym ich źródłem była ogólnoświatowa trasa koncertowa „Prismatic”. Wokalistka dała 124 występy w 27 krajach, dzięki czemu zarobiła 135 milionów dolarów. Przyczynili się do tego również polscy fani gwiazdy, kiedy na początku roku wypełnili szczelnie Kraków Tauron Arenę podczas koncertu Katy Perry.

Duże znaczenie dla uzyskania tego dochodu miały również kontrakty reklamowe piosenkarki z takimi firmami, jak CoverGirl, Popchips i Adidas. Zrealizowany trzy lata temu dokument o Perry - „Part Of Me” (u nas w telewizji HBO) - kosztował 3 miliony, a zarobił 33 miliony dolarów. „Jestem dumna z tego jaką jestem szefową, bo przecież prowadzę swoją własną firmę” - skwitowała Perry triumf. Co ciekawe - w zeszłym roku gwiazda zajęła na takiej samej liście „Forbesa” aż... 23 miejsce.

Na drugiej pozycji aktualnego zestawienia znajduje się irlandzki boysband „One Direction”. I tutaj również największy dochód przyniosła trasa koncertowa. Czterej przystojniacy mniej się namęczyli niż Katy Perry, bo dali tylko 74 koncerty, a zarobili aż 130 milionów dolarów. Warto dodać, że zainteresowania zespołem nie zmniejszyło odejście z jego szeregów jednego z najważniejszych członków - Zayna Malika.

Na trzecim miejscu listy „Forbesa” znalazł się Garth Brooks. To amerykański piosenkarz country, którego popularność nie wykroczyła poza USA. To jednak wystarczyło, aby działalności na tamtejszym rynku zgarnął aż 90 milionów dolarów.

Na pozostałych miejscach rankingu znaleźli się: Taylor Swift (80 mln), The Eagles (73,5 mln), Calvin Harris (66 mln), Justin Timberlake (63,5 mln), P Diddy (60 mln), Fleetwood Mac (59,5 mln) i Lady Gaga (59 mln).

Polskie gwiazdy radziły sobie równie dobrze, choć oczywiście bez tak spektakularnych sukcesów, jak amerykańskie. Nieoficjalnie mówi się, że na naszym rynku muzyki popularnej najwięcej zarobiła w minionym roku Ewelina Lisowska (24 lata) - bo aż 2,5 miliona złotych. Pół miliona dostała za reklamę Media Expert, 200 tysięcy za reklamę lalki Barbie-Rockowej Księżniczki i 100 tysięcy za wygraną w „Tańcu z gwiazdami”. Najwięcej zgarnęła jednak za koncerty - aż półtora miliona złotych.

Paweł Gzyl p.gzyl@gk.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.