Rozm. Marek Adamkowicz

Miejsca strachu i śmierci

Zdjęcia z cel, napisy wyryte na ścianach, groza pokazywanych po latach budynków i ich piwnic to unikatowa wartość albumu „Mapa terroru” - zapewnia dr Fot. fot. Przemek Świderski Zdjęcia z cel, napisy wyryte na ścianach, groza pokazywanych po latach budynków i ich piwnic to unikatowa wartość albumu „Mapa terroru” - zapewnia dr Karol Nawrocki
Rozm. Marek Adamkowicz

„Mapa terroru” to pierwszy prawdziwy przewodnik po miejscach komunistycznych represji na terenie Pomorza Gdańskiego - mówi dr Karol Nawrocki, redaktor tego niezwykłego albumu

„Mapa terroru” to kolejna po „Śladami zbrodni” publikacja przedstawiająca miejsca związane z działalnością komunistycznego aparatu represji. Od tej drugiej odróżnia ją stopień szczegółowości i obszar, który w niej opisano.

Nasz album rzeczywiście mieści się w szerszym, ogólnopolskim projekcie „Śladami zbrodni komunistycznych”, który w 2006 r. rozpoczął dr Tomasz Łabuszewski. Opublikowany wówczas przewodnik po 500 miejscach represji z całej Polski był punktem wyjścia do bardziej szczegółowych opracowań. Pierwszym z takich szczegółowych studiów był przewodnik po białostockich miejscach represji okresu stalinowskiego, drugim jest nasz album. Jeśli jednak chodzi o pomysł na przedstawienie zebranych materiałów, koncepcje graficzne i ułożenie narracji to każdy z tych trzech albumów stanowi osobne dzieło. W tym sensie, że nie jest to jedna seria, a raczej regionalna i kreatywna ewolucja świetnego pomysłu dr. Łabuszewskiego. „Mapę terroru” od poprzednich opracowań różni oczywiście także fakt, że dotyczy ona dawnego województwa gdańskiego złożonego po 1945 r. z powiatów z trzech odrębnych organizmów państwowych (II RP, Wolne Miasto Gdańsk, Rzesza Niemiecka).

Wiele, a może większość z prezentowanych miejsc nie kojarzy się dzisiaj z Urzędem Bezpieczeństwa czy Milicją Obywatelską. Budynki zmieniły przeznaczenie, zatarła się pamięć o ich tużpowojennym przeznaczeniu.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Rozm. Marek Adamkowicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.