Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Marek Tischner, bratanek słynnego księdza: muszę być trochę jak dr Dolittle

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Maria Mazurek

Marek Tischner, bratanek słynnego księdza: muszę być trochę jak dr Dolittle

Maria Mazurek

Jego stryj, ksiądz Józef Tischner, był jednym z najsłynniejszych kapłanów i filozofów w Polsce. Marek Tischner poszedł inną drogą: został weterynarzem, specjalizującym się w leczeniu i rozrodzie koni. Ale dryg do syntezowania myśli ma we krwi.

Podróże dają to, czego nie znajdzie się na żadnych uniwersytetach. Ogromną wiedzę o innych ludziach. A życie, tak naprawdę, polega na tym właśnie, by wciąż uczyć się o drugim człowieku - tę myśl lekarz weterynarii, Marek Tischner, formułuje gdzieś na początku naszego spotkania w stacji gospodarczej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (przerywanego kilka razy - a to pobieraniem krwi od hodowanych tu koników polskich, co trzeba zrobić punkt o 11, a to wyjazdem na pomoc pracownikowi, któremu w polu, przy sianokosach, zepsuła się maszyna).

Marek Tischner ma w twarzy wiele ze swojego słynnego stryja: podobne spojrzenie, mimikę, uśmiech. Ale jego droga jest kompletnie różna.

Wybory

Ich rodzinny dom zawsze był pełen ciekawych ludzi: naukowców, którzy przyjeżdżali do stryja i ojca (profesora, specjalisty od rozrodu zwierząt), gości z zagranicy, duchownych. Ludzi ceniących wolność i honor, który czasem (jak za góralami powtarzał Józef Tischner) „kostuje piniondze, ale fto mo honór, temu piniondze som jest nic”.

Jak wyglądały początki bratanka Tischnera w zawodzie weterynarza, dlaczego zdecydował się na konie i jak spędził czas w luksusowych posiadłościach na środku pustyni. O tym w dalszej części tekstu.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Maria Mazurek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.