Ludzie wiedzą, że ich trują i chcą z tym skończyć

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Kapica
Tomasz Kapica

Ludzie wiedzą, że ich trują i chcą z tym skończyć

Tomasz Kapica

Kiedy wzrasta poziom zanieczyszczeń powietrza, do szpitali i przychodni od razu trafia kilkanaście procent więcej pacjentów. Takie twarde dane mają już naukowcy. Pora, by o nasze zdrowie zadbać prewencyjnie.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia z powodu zanieczyszczeń powietrza przedwcześnie umiera rocznie aż 44 tysięcy Polaków. - Związek z zanieczyszczonym powietrzem mają nie tylko zaostrzenia astmy, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy rozwój częstych infekcji układu oddechowego, ale również udary i zawały - podkreśla Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, ekspert Wojskowego Instytutu Medycznego. - Zaburzenia rytmu serca, które powodują, że pacjent trafia do szpitala, mają związek z poziomem zanieczyszczenia powietrza w miejscowości, w której dana osoba żyje.

Mamy się czym martwić

Śląsk Opolski należy do najbardziej zatrutych regionów w Europie. Tak źle jak u nas jest jeszcze tylko w województwie śląskim, w południowej Rumunii i na niewielkich obszarach na północy Włoch oraz Serbii. Według ekspertów Europejskiej Komisji Gospodarczej zanieczyszczenie powietrza pyłem PM 2.5 w naszym regionie i wyżej wymienionych statystycznie skraca życie przeciętnego mieszkańca o jeden rok. W mocno uprzemysłowionych Niemczech, do których Opolanie często wyjeżdżają za pracą, zanieczyszczone powietrze zmniejsza żywotność przeciętnie o pół roku, a w Skandynawii problem jest praktycznie nieodczuwalny. Lekarze podkreślają co prawda, że największy wpływ na zachorowalność na nowotwory płuc ma palenie papierosów, ale drugą kolejną z przyczyn jest właśnie jakość powietrza, którym oddychamy.

Według danych organizacji Heal Polska, która analizuje wpływ środowiska na zdrowie obywateli, aż 13 procent przypadków zachorowalności na raka płuc na Opolszczyźnie spowodowane jest nadmiernym zapyleniem atmosfery. Rocznie na Opolszczyźnie na raka płuc umiera kilkaset osób. Z tego wynika, że co najmniej kilkadziesiąt osób traci życie tylko dlatego, że oddycha złym powietrzem. A nowotwory nie są jedyną przyczyną zgonów, za którymi stoi zanieczyszczone powietrze. Do tego trzeba doliczyć choroby serca, układu krążenia i wiele innych.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Tomasz Kapica

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.