Legendy o skarbach w Tatrach rozpalały wyobraźnię

Czytaj dalej
Fot. Fot. wikipedia
Marek Lubaś-Harny redakcja@polskatimes.pl

Legendy o skarbach w Tatrach rozpalały wyobraźnię

Marek Lubaś-Harny redakcja@polskatimes.pl

Według podań, w górach miało znajdować się złoto i drogocenne kamienie. Było tylko żelazo. Tatry miały być także skarbnicą zbójeckich łupów. Sam Sabała podobno ukrywał w górach dukaty

Pogoda podczas długiej majówki nie była w Tatrach rewelacyjna. Dlatego, że warunki nie pozwoliły na wędrowanie po szlakach, można było uruchomić wyobraźnię i w niej wyruszyć na wyprawę tropami dawnych poszukiwaczy skarbów. Bo przecież jeszcze jakieś sto lat temu, nie mówiąc o czasach dawniejszych, mało kto sobie wyobrażał, że można się męczyć łażeniem po górach w innym celu niż poszukiwanie złota czy drogich kamieni albo zakopanych dukatów.

Dowodzi tego choćby znane powiedzenie, które w swej wydanej w roku 1903 książeczce „Skarby zaklęte w Tatrach” zacytował Stanisław Eliasz-Radzikowski, zakopiański lekarz, malarz i badacz Tatr: „Po cóż by Pan Bóg tak wielkie góry stwarzał, gdyby w nich skarbów nie było?”.

Pułapki Złego Ducha

Niestety, prawda jest taka, że Pan Bóg stwarzając Tatry, nie obdarował ich skarbami tak szczodrze, jak to uczynił na przykład z Górami Skalistymi. Może Tatry wydały Mu się jednak zbyt małe? Dość, że złota i drogich kamieni zawsze było w nich tyle, co kot napłakał, najwyżej trochę miedzi i srebra, a najwięcej zwykłego żelaza. Te zaś ślady złota, jakie w dawnych wiekach tu i ówdzie znajdowano, tylko niepotrzebnie rozpalały wyobraźnię. Bo legendy o nieprzebranych skarbach rosły odwrotnie proporcjonalnie do ich rzeczywistej obecności w polskich górach.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Marek Lubaś-Harny redakcja@polskatimes.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.