Ks. Jacek Stryczek: Nie jestem w stanie uodpornić się na ludzką biedę

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Anita Czupryn

Ks. Jacek Stryczek: Nie jestem w stanie uodpornić się na ludzką biedę

Anita Czupryn

Moim zdaniem przyszłość społeczeństwa obywatelskiego jest w rozwoju organizacji pozarządowych; one będą się profesjonalizowały, a ludzie będą pomagali przez nie - mówi ks. Jacek Stryczek, twórca projektu „Szlachetna Paczka”. Rozmawiała: Anita Czupryn.

Projekt „Szlachetnej Paczki” realizuje Ksiądz już 16 lat. Jak zmieniała się ta akcja, jak działała „Szlachetna Paczka”, kiedy Ksiądz rozpoczynał, a czym ona jest dzisiaj?
2001 rok to był taki czas w Polsce, kiedy po recesji w latach 90. bardzo wiele osób zubożało. Cztery miliony Polaków żyło wówczas w skrajnym ubóstwie. Ludzie mieli problemy z kupnem jedzenia, środków czystości, nie mieli pieniędzy na ogrzewanie mieszkań, a i same mieszkania pełne wilgoci czy pleśni wymagały remontów. Ponieważ nie nie zaspokajam swojej potrzeby pomagania, kiedy pomagam tylko jednej osobie, ale wszystkie osoby potrzebujące są dla mnie ważne, to pomyślałem, że z pewnością jest w Polsce parę milionów osób, które już się dorobiły, więc może wystarczyłoby wymienić się rzeczami, nawet używanymi i biedy w kraju by nie było. Pomysł wydawał się prosty, ale z jego realizacją na początku były spore trudności. Syndrom dorobkiewiczostwa, jaki pokutował w Polsce nie oznacza sam w sobie, że dorabianie jest złe, ale złe jest to, że przy tym dorobkiewiczostwie myśli się tylko o sobie i o swoim. Spotkałem się wtedy z ogromną niechęcią do pomagania. Trudno było też znaleźć ludzi do tak ogromnego wysiłku. A ci, którzy jednak zainteresowali się ideą, uważali, że wystarczy wrzucić do paczki kilka pomarańczy, jeden baton i to już będzie pomoc na święta. Masakra.

W którym momencie nastąpił przełom?

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Anita Czupryn

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.