Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Krzysztof Starnawski. Góral chce pomóc chłopakom uwięzionym w jaskini

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Starnawski
Iwona Krzywda

Krzysztof Starnawski. Góral chce pomóc chłopakom uwięzionym w jaskini

Iwona Krzywda

To, że odnaleziono ich żywych, okrzyknięto cudem. Dziś cały świat śledzi dramat uwięzionych w jaskini dwunastu tajlandzkich chłopców. – Jestem gotowy, by w ciągu 24 godzin wylecieć do Tajlandii – mówi Krzysztof Starnawski, ratownik TOPR i rekordzista świata w nurkowaniu jaskiniowym.

„Ruszyć na pomoc” – to była pierwsza myśl, kiedy usłyszał pan o tym, co wydarzyło się w tajlandzkiej jaskini Tham Luang Nang Non?
Oczywiście. Jestem ratownikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i niesienie pomocy to moje powołanie. Kiedy rozpoczęła się akcja ratunkowa, jej koordynator rozesłał wiadomość, że poszukuje wsparcia doświadczonych specjalistów nurkowania jaskiniowego, których na miejscu brakuje. Pismo szybko trafiło również na moje biurko.

Odpowiedziałem w jedyny możliwy sposób: jestem gotowy i w ciągu 24 godzin mogę wylecieć do Tajlandii. W podobny sposób zareagowali wszyscy najlepsi nurkowie z całego świata, bo to przecież nasz obowiązek. Spakowałem walizki i czekam na sygnał. Na razie dostałem informację, że zespół jest skompletowany. W każdym momencie mogę jednak zostać wezwany na miejsce. Tajlandczykom może być trudno oszacować, ile dokładnie osób jest jeszcze potrzebnych. Tam jest przecież teraz jak na wojnie.

Brał pan już udział w akcjach ratowniczych o podobnej skali i poziomie trudności?
Niewielu jest ludzi na świecie, którzy w czymś takim uczestniczyli, bo to działania bez precedensu. W całej historii przeprowadzono może 3-4 podobne akcje. W Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym mamy specjalną sekcję nurkową, w której cały czas szkolimy się na wypadek takich sytuacji. Akcje ratunkowe pod wodą należą jednak do rzadkości. W Polsce ostatnia miała miejsce ponad 30 lat temu, zanim jeszcze dołączyłem do TOPR.

Podczas mojej kariery nasze wsparcie było potrzebne tylko raz, gdy lawina śnieżna w Tatrach zepchnęła dzieci pod taflę lodu na Czarnym Stawie. Niestety, wówczas nikogo nie ratowaliśmy, a jedynie mieliśmy przykry obowiązek wyłowienia zwłok. Niemniej jednak cała moja działalność eksploracyjna w ramach pracy i pasji polega na nurkowaniu właśnie w takich warunkach, jakie panują w tajlandzkiej jaskini, mam więc odpowiednie umiejętności i jestem gotowy do pomocy.

Czytaj więcej:

 • Jak miałaby wyglądać taka akcja ratunkowa?
 • Jak duże ryzyko wiąże się z taką akcją ratunkową?
Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

  już od
  8,90
  /miesiąc
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Iwona Krzywda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.