Królowa rzek przyciąga!

Czytaj dalej
Fot. Sylwia Dąbrowa
Przemysław Zieliński p.zielinski@prasa.gda.pl

Królowa rzek przyciąga!

Przemysław Zieliński p.zielinski@prasa.gda.pl

Potencjał turystyczny Wisły jest równie ogromny, co skala zaniedbań blokująca rozwój żeglugi. Samorządy robią wiele, aby przyciągnąć wodniaków, ale nie idzie za tym wsparcie państwa

Wisła przepływa przez najatrakcyjniejsze turystycznie miejsca województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Przyciąga nie tylko miłośników historii, ale i przyrody, ale powinna wreszcie zacząć przyciągać także miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu na wodzie.

Żuławy stoją otworem

Sztandarowym projektem na Pomorzu, który miał przywrócić Wisłę i jej dopływy żeglarzom, jest Pętla Żuławska. Trzysta kilometrów drogi wodnej łączy Wisłę z Martwą Wisłą, Szkarpawą, Wisłą Królewiecką, Nogatem, Wisłą Śmiałą, Tugą, Motławą, Kanałem Jagiellońskim, rzekami Elbląg i Pasłęką, a także z wodami Zalewu Wiślanego. W ramach Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70 można dopłynąć do Kaliningradu, Kłajpedy, a nawet Rotterdamu. Pętla Żuławska to przede wszystkim sieć czterech nowych portów żeglarskich, siedmiu przystani i dwóch pomostów cumowniczych. Realizowana w latach 2010-2014 inwestycja kosztowała prawie 85 mln zł, z czego połowa pochodziła ze środków unijnych. Dzięki realizacji Pętli otworem przed turystami stoją Żuławy.

- Po powstaniu infrastruktury do uprawiania turystyki wodnej poświęcamy coraz większą uwagę temu, co stanowi przeszkodę w rozwoju żeglugi śródlądowej na Pomorzu - mówi Michał Górski, prezes Pętli Żuławskiej. - Staramy się ingerować w proces decyzyjny, dotyczący rozwoju żeglugi śródlądowej.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Przemysław Zieliński p.zielinski@prasa.gda.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.