Jerzy Filipiuk

Kostro mówi, że szachy odmieniły jego życie. Grał z mistrzami, a... Castro słał mu prezenty

Kostro mówi, że szachy odmieniły jego życie.  Grał z mistrzami, a... Castro słał mu prezenty Fot. Joanna Urbaniec
Jerzy Filipiuk

Ponad dwie dekady Jerzy Kostro był zawodnikiem, przez cztery pracował w nowohuckim kombinacie. 80-letni dziś krakowianin odnosił duże sukcesy w „królewskiej grze”, awansował w pracy zawodowej. W przejściu na szachową emeryturę pomogło mu myślistwo.

Whawańskim hotelu Habana Libre graliśmy mecz z ekipą USA. Ja na trzeciej szachownicy. Czekając na posunięcie rywala, chodziłem między innymi grającymi. Nagle poczułem, jakby na plecy spadł mi ciężki worek. Klepnął mnie... Fidel Castro. Ukłoniłem się mu, a on na to: „Are you Kostro? I am Castro”. Moje nazwisko widział na tabliczce przy szachownicy. Uśmiechnął się do mnie, zapytał, jak idzie Bobby’emu Fischerowi (późniejszemu mistrzowi świata - przyp.) i uścisnął mi dłoń. Byłem tak rozkojarzony tym spotkaniem, że gdy wróciłem do gry, wykonałem słabe posunięcie i przegrałem partię - opowiada nietypową historyjkę z Olimpiady Szachowej w Hawanie w 1966 roku Jerzy Kostro.

W 25-piętrowym, eleganckim hotelu Habana Libre w czasie rewolucji kubańskiej mieściła się siedziba rządu Castro. Podczas olimpiady szachiści mieszkali w ekskluzywnych apartamentach. Na Kubę przylecieli dwa tygodnie wcześniej, mogli ją pozwiedzać.
Kubański przywódca potem jeszcze raz zaskoczył krakowianina.
- W moim apartamencie zostawiono ciężką skrzynię. Zapytałem o nią pokojówkę, a ona odparła, że to prezent od Castro. Gdy wyjeżdżałem na lotnisko, skrzynia zniknęła. Powiedziano mi jednak, że prezent dotrze do mnie w Polsce. I dotarł. Dostałem figury szachowe w szufladkach przykrytych kubańską chatką, dziesięć butelek rumu i likierów oraz pudełko cygar. Kilka tygodni później drogą morską do Gdyni dostarczono mi drewniany stół z szachownicą wykonaną z marmuru, ale nie sprowadziłem go do Krakowa. Został u publicysty szachowego Wojciecha Święcickiego - wspomina Kostro.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Jerzy Filipiuk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.