Kolekcja, która zachwyca - moda na kartonowych fotografiach

Czytaj dalej
Celina Wojda

Kolekcja, która zachwyca - moda na kartonowych fotografiach

Celina Wojda

Uczesania kobiet, stroje dzieci, zmieniające się fasony sukni oraz różne dodatki i obowiązujące kanony. To wszystko prezentuje kolekcja oryginalnych XIX- i XX-wiecznych fotografii ze Szczecina.

W kolekcji Katarzyny Kirkiewicz-Franczak można znaleźć zdjęcia wykonane w szczecińskich, wówczas stettinskich zakładach fotograficznych od 1860 roku. Nie prezentują one jednak zwykłych, codziennych ubrań, a wyjątkowe, odświętne kreacje. - Wyprawa do studia fotograficznego była bardzo wyjątkowym wydarzeniem i trzeba było bardzo starannie się do tego przygotować - mówi pani Katarzyna. - Wkładano najlepsze stroje, jakie się posiadało, układano najmodniejsze fryzury, dodawano biżuterię i inne akcesoria. Wszystko było bardzo dokładnie dopracowane, bo fotografia była ważną rodzinną pamiątką, która przetrwała w wielu przypadkach już ponad 1,5 wieku.

Pani Katarzyna w swoim zbiorze ma ponad 90 kartonikowych fotografii samych kobiet. Poza tym są w niej jeszcze zdjęcia mężczyzn, par, rodzin i dzieci. Jej kolekcja jest wyjątkowa. Nie każdy wie, że istnieją jeszcze takie stare fotografie. Zgromadzenie tak licznej kolekcji zajęło jej ponad 10 lat. Małe kartoniki z wizerunkami mieszkańców dawnego Stettina kobieta zdobywała na wielu zagranicznych aukcjach, portalach internetowych i giełdach staroci w Polsce i w Niemczech.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Celina Wojda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.