Klasa średnia skacze sama

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Witold Głowacki

Klasa średnia skacze sama

Witold Głowacki

Polska klasa średnia zrezygnowała z udziału w tworzeniu społeczeństwa. Zamiast tego wybrała „splendid isolation”. Dlatego dziś próżno jej szukać sojusznikóww walce o jej wartości i interesy. Sama skazała się na samotność.

Polska klasa średnia skacze sama. Na demonstracjach KOD niemal nie widzimy przedstawicieli innych klas społecznych, może poza celebrytami z klasy średniej wyższej, nieliczni młodzi są zaś na ogół dziećmi innych uczestników demonstracji pozostającymi na ich pełnym lub częściowym utrzymaniu. Wygląda na to, że nikt inny już tam nie przyjdzie. Bo po co?

Klasa średnia skacze sama, jak to zadzierające nosa, przemądrzałe, ale przede wszystkim bardzo smutne dziecko. To, które ma sporo drogich zabawek, ale z którym nikt już w przedszkolnej grupie nie chce się. Klasa średnia wciąż nam chce dowieść, że Polska jest mistrzem świata w zakresie transformacji ustrojowej i gospodarczej, że powinniśmy się cieszyć z sukcesów modernizacji i radować, że nie podzieliliśmy smutnego losu Ukrainy. Klasa średnia uważa, że jest silna i dojrzała - przetrwała przecież opcje walutowe, Amber Goldy, polisolokaty oraz kredyty frankowe. Nie mówiąc już o doświadczeniu krańcowym, wręcz ostatecznym, jakim - według retoryki samotnie skaczących - były poprzednie rządy PiS. Klasa średnia to wszystko przetrwała. Tymy ręcamy!
- Bierzcie z nas przykład - chce nam więc nadal powiedzieć klasa średnia, co akurat jest jedną z bardzo niewielu tak naprawdę kwestii, które jakoś zbliżają ją do jej zachodnich odpowiedników. Oto Polish Dream - i ty możesz kiedyś zamieszkać z nami na strzeżonym osiedlu i popijać prosecco bez obawy, że jutro nie starczy ci na jedzenie.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Witold Głowacki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.