Agata Pustułka

Kajetan P. może być w każdym z nas. Żyjemy w świecie psychopatów

Kajetan P. może być w każdym z nas. Żyjemy w świecie psychopatów
Agata Pustułka

Wszyscy jesteśmy psychopatami, ale nie każdy z nas zostanie mordercą. Może np. zrobić karierę w biznesie lub polityce. Prof. Daniel Boduszek, psycholog kryminalny, bada, dlaczego ludzie zabijają. Odpowiedzi są w... dzieciństwie.

Trzeba zerwać z wizją psychopaty lansowaną przez media jako prymitywnego mordercy lub oszołoma - apeluje prof. Daniel Boduszek, psycholog kryminalny, który swoje badania naukowe prowadzi, analizując zachowania i przeszłość seryjnych morderców, m.in. w więzieniach w Stanach Zjednoczonych. Jest wykładowcą Uniwersytetu SWPS i w ostatni wtorek na jego wykładzie w Katowicach nie było wolnych miejsc. Psychokryminalistyka pobudza wyobraźnię, zwłaszcza po morderstwie dokonanym przez spokojnego bibliotekarza z Warszawy Kajetana P., zafascynowanego seryjnymi mordercami i kanibalizmem. Swoją ofiarę, nauczycielkę włoskiego, wybrał przypadkowo z ogłoszenia. Obciął jej głowę i rozczłonkował ciało.

Gdyby grupa śledcza nie złapała go na Malcie, to po okresie wyciszenia typowym dla naśladowców filmowego Hannibala Lectera, znów kogoś by zabił. Zresztą wyznał ten fakt policjantom. - Ze statystycznego punktu widzenia o seryjnym mordercy mówimy, gdy popełni co najmniej trzy morderstwa. Jednak, gdy szczęśliwie dojdzie do zatrzymania przestępcy po dokonaniu pierwszego, możemy stwierdzić, czy zabijałby dalej, czy też ten pierwszy raz był jednocześnie ostatnim, dokonanym np. w afekcie - wyjaśnia prof. Boduszek. - Proszę mi wierzyć, psychopatyczni seryjni mordercy swoją inteligencją, precyzją, umiejętnościami manipulacji przewyższają często i dziesięciu biegłych - dodaje specjalista.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Agata Pustułka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.