Już co piąte dziecko rodzi się w związkach pozamałżeńskich

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Gabriela Bogaczyk

Już co piąte dziecko rodzi się w związkach pozamałżeńskich

Gabriela Bogaczyk

Wielkie emocje wywołały ostatnio zapowiedzi „spisu dzieci z nieprawego łoża”. Chodzi o projekt ustawy, który przywraca obowiązek poinformowania urzędników o stanie cywilnym matki i dacie zawarcia małżeństwa podczas zgłaszania urodzenia dziecka w urzędzie stanu cywilnego.

W2015 roku, w województwie lubelskim urodziło się 19,7 tys. dzieci. Z czego 3,6 tys. z nich pochodzi ze związków pozamałżeńskich. Oznacza to, że co piąty noworodek jest owocem miłości rodziców, którzy nie zdecydowali się na małżeństwo. - Związane jest to ze zmianami w strukturze i funkcjonowaniu rodziny w ostatnich 40 latach. Popularny jest obecnie typ rodziny dwa plus jeden. Dochodzą do tego również zmiany obyczajowe i kulturowe. Panuje coraz większe przyzwolenie na życie w nieformalnych związkach. Ludzie nie potrzebują ślubu, by tworzyć rodzinę. A to z kolei związane jest z sekularyzacją społeczeństwa, czyli zmniejszeniem roli Kościoła - wyjaśnia prof. Włodzimierz Piątkowski, socjolog z Lublina.

Z roku na rok liczba dzieci nieślubnych wzrasta w Polsce i w naszym regionie. Jeszcze w 2010 roku co siódme dziecko z Lubelszczyzny pochodziło ze związków pozamałżeńskich, a w 2000 roku zaledwie co dziesiąte. Co ciekawe, w miastach maleje liczba dzieci pozamałżeńskich, a rośnie na wsiach.
Główny Urząd Statystyczny w Lublinie informuje również, że w 2015 roku 1800 dzieci z tzw. nieprawego łoża urodziło się w lubelskich miastach i dokładnie tyle samo na wsiach.
- Związane jest to z migracjami ludzi z miasta na wieś. Wiele osób pracuje np. w Lublinie, a mieszka w promieniu 50 kilometrów. Stąd ten wzrost. Z kolei miasta od lat są bardziej liberalne. Jest większa anonimowość, która sprzyja tolerancji - podkreśla prof. Piątkowski.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Gabriela Bogaczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.