Józefa Ciesielczyk uniknęła śmierci z rąk banderowców w lutym 1944

Czytaj dalej
Fot. archiwum rodzinne
Irena Kuczyńska

Józefa Ciesielczyk uniknęła śmierci z rąk banderowców w lutym 1944

Irena Kuczyńska

Niewielu pamięta tę datę. 23/24 lutego 1944 dla mieszkańców wsi Berezowica Mała pod Tarnopolem był dniem rzezi. Z rąk banderowców zginęło 131 mieszkańców. Józefa Ciesielczyk, która miała wtedy 15 lat, pamięta i opowiada

Pierwsza grupa mordowała, druga rabowała, trzecia podpalała. 131 mieszkańców wsi Berezowica Mała pod Tarnopolem w ciągu jednej nocy zginęło z rąk band UPA. Ci, którzy przeżyli, uciekali z rodzinnych stron na zachód, do Polski, której granice po konferencji jałtańskiej mocno się przesunęły. Wśród uciekających była Józefa Ciesielczyk z domu Kubów, która w 1945 roku z ojcem i braćmi dotarła do Sośnicy, gdzie rodzina otrzymała za zabużańskie mienie poniemieckie gospodarstwo. Pani Józefa ma 87 lat, ale dobrze pamięta tragiczne wydarzenia, które rozegrały się w nocy z 23 na 24 lutego 1944 roku w jej rodzinnej wiosce. Miała wtedy 15 lat.

Do wybuchu wojny mieszkała razem z ojcem, dwoma braćmi Władysławem i Bronisławem oraz siostrą Adelą w Berezowicy Małej w woj. tarnopolskim. Wieś liczyła 300 numerów, z tego 70 ukraiń-skich, w pozostałych domach mieszkali Polacy.
Dom Kubowych stał pomiędzy dwoma domami ukraińskimi.
- Dobrze się żyło w sąsiedztwie. Oni chodzili do cerkwi, my do kościoła, dużo było małżeństw mieszanych. W szkole nauka była po polsku, tylko oni religię mieli po ukraińsku - wspomina pani Józefa.
Dodaje, że rodzina żyła na tarnopolsz-czyźnie z dziada pradziada. Za udział w wojnie polsko-bolszewickiej w szeregach armii Hallera ojciec mógł dostać ziemię nieopodal na Wołyniu, ale nie chciał, wolał zostać na Podolu. Chociaż i tu jego rodzina miała przeżyć gehennę.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Irena Kuczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.