Jazzowy wiatr od morza

Czytaj dalej
Fot. fot. Zbigniew Kosycarz/KFP
Wojciech Fułek

Jazzowy wiatr od morza

Wojciech Fułek

Przypadająca 60. rocznica I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej Sopot 1956 jest doskonałą okazją do przypomnienia gorących sporów, także polityczno-ideologicznych, które rozgorzały wtedy wokół tej imprezy. Od tamtych sierpniowych dni nic w polskiej kulturze nie mogło być takie jak przedtem.

Jazz w latach 1948-1955 został uznany za muzykę wrogą socjalistycznym ideałom. Ważnym wydarzeniem na drodze do jego „rehabilitacji” był z pewnością Międzynarodowy Festiwal Młodzieży i Studentów, zorganizowany latem 1955 roku w Warszawie. Polskie Nagrania wydały wtedy serię płyt pod wspólnym tytułem „Kronika Dźwiękowa Festiwalu Młodzieży”, na których nie zabrakło nagrań zespołów jazzowych. Ba, pojawiła się nawet - po raz pierwszy w okresie powojennym - płyta zachodniej grupy jazzowej The Bruce Turner Quintet, z Wielkiej Brytanii, a w stolicy zorganizowano cykl koncertów pod nazwą Estrada Jazzowa, których gospodarzem był Leopold Tyrmand. W lutym 1956 roku ukazał się w Gdańsku pierwszy numer ilustrowanego miesięcznika „Jazz”, który natychmiast stał się ulubionym pismem muzycznym młodego pokolenia. Józef Balcerak, redaktor naczelny nowego miesięcznika, reklamował go jako „jedyne pismo poświęcone muzyce jazzowej, ukazujące się w krajach Europy Środkowej i Wschodniej”. Nic więc dziwnego, że to właśnie na Wybrzeżu narodził się też wkrótce pomysł muzycznego festiwalu, który okazał się imprezą przełomową, po której nic już nie mogło być takie jak wcześniej.

Róbmy festiwal!

W roku 1956 w całej Polsce lawinowo już powstawały kolejne jazz cluby, a jednym z filarów prężnie działającego gdańskiego był, blisko zaprzyjaźniony z Leopoldem Tyrmandem, wybrzeżowy dziennikarz Franciszek Walicki. On był jednym z głównych pomysłodawców zorganizowania w Sopocie wielkiej międzynarodowej imprezy festiwalowej, na której mogliby się pojawić w głównej roli muzycy jazzowi.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Wojciech Fułek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.