Jaka jest polska szkoła, każdy widzi... Czy aby na pewno?

Czytaj dalej
Fot. fot. pixabay
Hanna Wieczorek

Jaka jest polska szkoła, każdy widzi... Czy aby na pewno?

Hanna Wieczorek

Czy polskiej oświacie potrzebna jest kolejna reforma systemu szkolnictwa? Bilans siedemnastoletnich zmagań z reformą profesora Mirosława Handkego.

Osiemnaście lat temu dowiedziałam się, że moja dwunastoletnia wówczas córka nie skończy ośmioletniej szkoły podstawowej. Zamiast tego opuści podstawówkę po sześciu latach, by kontynuować naukę w gimnazjum i liceum. Taki pomysł na problemy polskiej szkoły miał ówczesny minister edukacji narodowej, krakowski profesor chemii Mirosław Handke. Wszystko wskazuje na to, że po siedemnastu latach wrócimy do starego, PRL-owskiego systemu (wprowadzonego w roku 1968) i uczniowie będą znowu uczyli się w ośmioletnich podstawówkach i czteroletnich liceach, gimnazja zostaną starte z powierzchni ziemi.

To był powrót do przedwojennej tradycji polskiej oświaty

Mało kto dzisiaj pamięta, że profesor Handke wprowadzając gimnazja nie sięgał po obce (anglosaskie) wzory. Przeciwnie - swoją reformę oparł na polskim, przedwojennym systemie szkolnictwa. Chciał stworzyć szkoły powszechne, których ukończenie otwierałoby drogę do nauki w gimnazjach, a później liceach. Profesor wielokrotnie podkreślał, że gimnazja powinny być związane właśnie z liceami, a nie z podstawówkami, jak to stało się powszechną praktyką. Każdy etap nauki miał się kończyć egzaminem zewnętrznym - takim samym we wszystkich szkołach - i wyniki egzaminów powinny decydować o dalszej karierze ucznia (łącznie z wyborem szkoły).

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Hanna Wieczorek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.