Paulina Piotrowska

Jak wyglądał Kraków w pięknej epoce

Jak wyglądał Kraków w pięknej epoce Fot. Walery Rzewuski
Paulina Piotrowska

Ogromne kapelusze pań, kontusze panów w kościele Mariackim, wielkie uroczystości i pogrzeby. Czas, który płynie wolno, życie przewidywalne. Kraków Belle Epoque opisuje prof. Andrzej Chwalba.

Nowy serial, którego akcja dzieje się w Krakowie, przenosi nas do czasów Belle Epoque. Jakie są ramy czasowe tak nazywanego okresu historii?
Nie ma jednej definicji, ale najczęściej publicyści i historycy przyjmują początek tego okresu na okolice roku 1871, kiedy doszło do zjednoczenia Niemiec. To stworzyło warunki do stabilnego, dobrego rozwoju państw europejskich. Ale są też tacy, którzy mówią, że Belle Epoque, czyli ten „piękny okres”, rozpoczął się około roku 1900. Wszyscy są zgodni, że zakończył się wraz z wybuchem I wojny światowej. Niektórzy uważają, że znakiem nowej epoki, tego nowego świata, było wybudowanie wieży Eiffla, która dominowała nie tylko nad Paryżem, ale nad całym światem. Pokazuje to, że serce Belle Epoque pochodzi z Francji. Stąd też ta nazwa występuje w wariancie francuskim, a nie angielskim.

A co było zwiastunem nowej epoki w Krakowie?
Tyle się działo, że aż głowa pęka od dokonań miasta w tym okresie. Beneficjentem zmian w Europie są duże miasta Galicji: Kraków i Lwów podczepione pod dwa wielkie parowozy, czyli Wiedeń i Budapeszt. W 1866 roku Kraków otrzymuje statut miasta samorządowego, może wreszcie sam o sobie decydować.

Jaki był Kraków przed tymi zmianami?
To było miasto brudne, cuchnące, brzydkie, rozsypujące się. Kraków był znany z nieprzyjemnych zapachów. W mieście znajdowały się rozlewiska Wisły, Rudawy. Młynówka, która płynęła niedaleko klasztoru Sercanek. Przez miasto dosłownie płynęły ścieki, ludzie wrzucali tam wszystko, co mogli. Fetor był dojmujący i dominujący.

A co zmieniło się z nadejściem nowej epoki?

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Paulina Piotrowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.