Jak w laickiej Norwegii odnalazła drogę do Boga

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Maria Mazurek

Jak w laickiej Norwegii odnalazła drogę do Boga

Maria Mazurek

W Zespole Szkół nr 2 w Krakowie, z okazji Światowych Dni Młodzieży, gości duża grupa norweskich katolików. Pochodzą z kraju, gdzie tylko 2 procent społeczeństwa to katolicy. - Pamiętam, jak zrozumiałam, że niedziela bez mszy jest pusta, gorsza, czegoś w niej brakuje - opowiada nam Anja Zawadzka-Persvold, która urodziła się w tym zimnym miejscu.

Każdy ma jakieś wyjątkowe wspomnienia z dzieciństwa: silne, żywe, kolorowe, nacechowane emocjami. Takie, które później towarzyszą mu przez całe życie i które w każdym momencie tego życia mogą zostać z łatwością przywołane. Anja Zawadzka-Persvold (Zawadzka to po mamie - Polce, Persvold po ojcu - Norwegu) ma takie: jadą w niedzielę z mamą do kościoła. 45 km w jedną stronę - jak na norweskie warunki i tak nie jest to daleko (kraj ma trzy diecezje, a w dwóch z nich parafie można policzyć na palcach jednej ręki), ale dłuższą chwilę trzeba jednak jechać. Jadą więc co niedzielę. Po drodze odmawiają różaniec, potem koronkę.

Mama opowiada Anji o Miłosierdziu Bożym. Mówi: "Mimo że jesteśmy grzeszni i zapominamy czasem o obecności Boga, on zawsze jest. Czeka na nas z otwartymi rękami. Jego miłosierdzie jest nieskończone, nawet tuż przed śmiercią możemy się nawrócić. Ale też możemy się nawracać codziennie, każdego dnia". I tak Anja urodzona w niekatolickim kraju, gdzie większość mieszkańców nie wie nawet, kto to Maryja, zrozumiała, że z Chrystusem żyje się radośniej, lepiej, łatwiej. Teraz z grupą Norweskiej Młodzieży Katolickiej - jest jednym z liderów tej grupy - przyjechała do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Maria Mazurek

Jestem dziennikarzem i redaktorem Gazety Krakowskiej; odpowiadam za piątkowe, magazynowe wydanie Gazety Krakowskiej. Moją ulubioną formą jest wywiad, a tematyką: nauka, medycyna, życie społeczne. Jestem współautorką siedmiu książek, w tym czterech napisanych wspólnie z neurobiologiem, prof. Jerzym Vetulanim (m.in. "Neuroertyka" i "Sen Alicji"), kolejne powstały z informatykiem, prof. Ryszardem Tadeusiewiczem i psychiatrą, prof. Dominiką Dudek. Moją pasją jest łucznictwo konne, jestem właścicielką najfajniejszego konia na świecie.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.