Jak na złość sobie rozpuścić zwierzaka

Czytaj dalej
Fot. fot.123rf
Dorota Abramowicz

Jak na złość sobie rozpuścić zwierzaka

Dorota Abramowicz

- Psa trzeba kochać mądrze - mówi Miriam Gołębiewska, trenerka i psycholog zwierząt. - Odpowiedzialna miłość nie polega na zgodzie na wszystkie zachcianki naszego ulubieńca.

Dorota Abramowicz: Pani Grażyna ma problem z psem swojej starej przyjaciółki. To duży, dorosły już mastif, który bardzo cieszy się na widok każdego gościa swojej pani. Kładzie mu pysk na ręku, domaga drapania za uchem, zachowuje się, jakby chciał wejść ludziom na kolana. „Czuję się nieswojo” - pisze pani Grażyna. „Nie uspokajają mnie zapewnienia, że pies nie gryzie, że mnie lubi. Po prostu nie chcę, by był wobec mnie nachalny, zresztą czytałam gdzieś, że takie kładzenie mordy na nogach to oznaka psiej dominacji. Jak się mam zachować?”.

Miriam Gołębiewska: To, że pies kładzie pysk na kolanach człowieka, nie jest ani oznaką miłości, ani dominacji. Po prostu zwierzak chce być głaskany, chce zwracać na siebie uwagę.

Nie ma wobec tego problemu?

Problem ma nie pani Grażyna, ale właścicielka psa, która go zwyczajnie dobrze nie wychowała. To tak jak z dziećmi - jeśli pozwolimy im niegrzecznie przerywać rozmowę dorosłych, koncentrować na sobie zainteresowanie podczas spotkań towarzyskich, to każda impreza będzie się kręciła wokół dziecka gospodarzy. W domu przyjaciółki pani Grażyny taką centralną postacią jest pies.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Dorota Abramowicz

Jestem publicystką, zajmuję się głównie problematyką społeczną, szeroko pojętą służbą zdrowia, ochroną środowiska, a także zachowaniem i prawami zwierząt. Chętnie wracam również do zapomnianych i ciekawych zdarzeń - w tym także kryminalnych - z historii Pomorza.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.