Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Grzegorz Kończewski

Jak leśnik tuż przed emeryturą został mistrzem świata

Andrzej Michałowski trenuje nie tylko w swojej siłowni, ale i przed położoną w samym sercu Puszczy Bydgoskiej leśniczówką Fot. Archiwum Andrzeja Michałowskiego Andrzej Michałowski trenuje nie tylko w swojej siłowni, ale i przed położoną w samym sercu Puszczy Bydgoskiej leśniczówką
Grzegorz Kończewski

Czy po sześćdziesiątce można zrobić karierę sportową najwyższych lotów? Owszem, Andrzej Michałowski,64-letni podleśniczy z podtoruńskie-go Nadleśnictwa Cierpiszewo, jest tego najlepszym przykładem. Sport uprawia wyczynowo, w czerwcu obronił w Mediolanie tytuł mistrza świata w kettlebell lifting, czyli wytrzymałościowym podnoszeniu odważników kulowych, i nie zamierza odpuszczać. Przywykł już, że na zawodach światowej rangi z ciężarami zmagają się nawet 80-latkowie. I świetnie sobie radzą.

A większość Polaków wciąż myśli, że jak ktoś ma 60 lat, to powinien być stary, schorowany i niedołężny; że z tym już nic nie da się zrobić, bo taka jest kolej losu - mówi Andrzej Michałowski, uśmiechając się szeroko. - To nieprawda. Intensywnie trenuję cztery razy w tygodniu, nie odczuwam żadnych bólów, czuję się mocny i sprawny, co oczywiście przekłada się na komfort codziennego funkcjonowania. Jednocześnie zdaję sobie sprawę i powtarzam komu tylko się da, że to dzięki ciężarom wróciłem do normalnego życia.

Trenować przestałem nagle, w wieku 28 lat. I to był mój wielki błąd

Te ciężary w życiu Andrzeja Michałowskiego pojawiły się już dobre 50 lat temu. Jako uczeń podstawówki w Piotrkowie Kujawskim, skąd pochodzi, trenował w sekcji podnoszenia ciężarów w miejscowym LZS-ie. Gdy w 1969 roku zdał egzamin wstępny do Technikum Leśnego w Rzepinie, dziadek podarował mu swój 25-kilogramowy odważnik. W tamtych latach takie odważniki, przypominające armatnie kule, tyle że wyposażone w uchwyty, kojarzyły się raczej z wiejskimi festynami albo dawnymi pokazami cyrkowymi, w których uczestniczyli wąsaci i brzuchaci siłacze, ubrani w charakterystyczne pasiaste spodenki na szelkach.

- A jednak machałem tym ciężarem aż miło - wspomina Andrzej Michałowski. - Szybko przekonałem się, że jednym takim odważnikiem można z powodzeniem przeprowadzić cały trening, a więc podrzuty, wyciskanie, rwanie i przysiady. Trzeba tylko wiedzieć, jak tym sprzętem się posługiwać. Ja wiedziałem. Jako junior, bo jeszcze uczeń Technikum Leśnego, zająłem w wadze lekkiej czwarte miejsce na mistrzostwach Polski w podnoszeniu ciężarów. Treningi mnie pochłonęły, to już był wyczyn.

Gdy w 1975 roku Andrzej Michałowski zaczął pracować jako leśniczy w Nadleśnictwie Cierpiszewo, nie mógł tak po prostu wypaść z tego sportowego rytmu. Regularnie, po pracy, trenował najpierw w Pomorzaninie, a później Elanie, ten ostatni klub reprezentując na zawodach drugiej ligi.

Największy sukces z tamtych lat? Zdobyte w 1978 roku wicemistrzostwo Wojska Polskiego (w wadze lekkiej - do 67 kg) w podnoszeniu ciężarów.

W dalszej części artykułu między innymi

 • dlaczego Andrzej Michałowski przestał trenować
 • jak to sie stało, że wrócił do treningu
 • Co daje trening przy użyciu odważników
Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

  już od
  8,90
  /miesiąc
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Grzegorz Kończewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.