Iwona Schymalla: Czasem trzeba pogadać o sprawach ostatecznych

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik / Nowa Trybuna Opolska
Iwona Kłopocka

Iwona Schymalla: Czasem trzeba pogadać o sprawach ostatecznych

Iwona Kłopocka

- Choroba często je skazuje na odizolowanie od społeczeństwa. To najgorsza rzecz, jaka może spotkać kobiety z zaawansowanym rakiem piersi. Trzeba to zmienić - mówi Iwona Schymalla.

Iwona Kłopocka-Marcjasz: Szerokiej publiczności kojarzy się pani głównie z telewizją śniadaniową. Skąd przewodzenie fundacji i propagowanie tematyki zdrowotnej?

Iwona Schymalla: W telewizji pracowałam 20 lat i moim zdaniem byłam znana z trzech rzeczy. Rzeczywiście przede wszystkim z porannego programu „Kawa czy herbata”, który wraz moimi kolegami wprowadzałam na antenę, a potem przez wiele lat prowadziłam. Druga pasja to były tematy związane z Kościołem, pielgrzymki Jana Pawła II i prowadzenie programu redakcji katolickiej. Kiedy poznałam Krystynę Bochenek - wtedy dziennikarkę Telewizji Katowice, a potem panią senator, które zginęła pod Smoleńskiem - udało nam się przekonać naszych telewizyjnych szefów, żebyśmy robiły wspólny program. I przez trzy lata na antenie Jedynki w niedzielne popołudnie ukazywał się program o zdrowiu. To także wtedy związałam się z Fundacją „Żyjmy Zdrowo” i kiedy rozstałam się z telewizją, zostałam jej prezesem.

Czym zajmuje się fundacja?

Przez ostatnich kilka lat robiłam tam projekty związane z osobami chorymi na schizofrenię. To się nazywało „Powrót do społeczeństwa, powrót do pracy, powrót do zdrowia”. Zajmowałyśmy się w fundacji szkoleniem trenerów pracy, czyli takich osób, które są pośrednikiem między pracodawcą a osobą chorującą na schizofrenię. Chorzy to najczęściej byli młodzi ludzie, których choroba zaatakowała, gdy byli w trakcie studiów albo dopiero zaczynali pracę. Wszyscy czuli się osamotnieni, nie wiedzieli, jak sobie z tym poradzić. Działaliśmy w kilku miastach w Polsce, ale po pewnym czasie projekt w naturalny sposób się skończył. Ludzie już wiedzieli w tych ośrodkach, jak zakładać kluby aktywizacji i jak kształcić trenerów.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Iwona Kłopocka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.