W minioną niedzielę obchodziliśmy 115. rocznicę urodzin Aleksandra Kamińskiego, autora „Kamieni na szaniec” oraz profesora Uniwersytetu Łódzkiego.
W 2018 r. mija sto lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez cały rok Oddział IPN w Krakowie będzie prezentować na stronie krakow.ipn.gov.pl oraz na łamach „Gazety Krakowskiej” mniej znane lub zapomniane dziś osoby, zasłużone dla...
W czteroklasowej szkole panny z dobrych domów uczyły się między innymi kaligrafii. Zanim powstał budynek przy magistracie i plebanii, zajęcia odbywały się w różnych salach.
Austriacki ksiądz Alois Hudal miał w życiu dwie wielkie miłości- Kościół i nazizm. Najpierw służył Kościołowi jako teolog i biskup, a później przeszedł na służbę wodza Trzeciej Rzeszy Adolfa Hitlera i zdradził Kościół oraz papieża Piusa XII.
85 lat temu Adolf Hitler został kanclerzem Rzeszy. Historia potoczyłaby się inaczej, gdyby rok wcześniej w Bobrku na Śląsku udał się zamach na przyszłego Führera
Cofnijmy się prawie o 100 lat. Jest 10 sierpnia 1924 roku. Józef Piłsudski wychodzi z hotelu Victoria przy Krakowskim Przedmieściu do kina Corso. Naszym bohaterem nie jest jednak Marszałek, ale żołnierz stojący obok niego.
Styczeń 1945. Dobiega końca niemiecka ofensywa w Ardenach. W zamiarze Hitlera miała zmienić losy wojny na froncie zachodnim i zmusić aliantów do rozmów o zawieszeniu broni. Natarcie zostało jednak w ciężkich walkach powstrzymane. Dla US Army była...
Edward Gierek ogłosił, że budujemy nową Polskę. Wtedy padło słynne: Pomożecie? Był styczeń 1971 roku. Pierwszy sekretarz KC PZPR odwiedzał też region łódzki
Armia Czerwona zajmuje Kraków. Kończy się okupacja niemiecka, ale nie kończy się czas przemocy i prześladowań. Sowieci kradną, gwałcą i zabijają. Akowcy są wywożeni na wschód. Strzały rozlegają się w mieście częściej niż za Niemców. Podobnie jest...
Józef Piłsudski aktywnie współpracował z wywiadami Japonii i państw centralnych. Nigdy jednak nie działał wbrew interesowi Polski.
Austriak Rudolf Friemel miłość swojego życia poznał w Hiszpanii. Potem rozdzielił ich obóz. Nie doczekał ponownego spotkania z żoną. Został stracony na miesiąc przed wyzwoleniem.
Lata 80. SB bez trudu znalazła dziennikarzy „gotowych na wszystko, gotowych podjąć każdy temat”.
Według staropolskiej tradycji w sobotę zaczyna się czas „zopustów”, czyli dostatku i zabawy. Kolędnicy chodzący na święto Trzech Króli składali życzenia pomyślności w Nowym Roku.
Pochodził z Magdeburga i był mechanikiem. W czasie wojny Horst Hesse był dwukrotnie ciężko ranny. Kiedy dostał od Amerykanów propozycję współpracy, zgodził się, a potem poszedł do Stasi i jako podwójny agent szkodził Jankesom.
Po śmierci Zbigniewa Nienackiego powstało jeszcze ponad 100 książek kontynuujących serię o Panu Samochodziku. Edmunda Niziurskiego zgodnie opłakiwali najbardziej znani polscy pisarze. Arkady Fiedler czeka na ponowne odkrycie.
Godło z londyńskiej siedziby polskiego rządu na uchodźstwie zajmuje dziś honorowe miejsce w głubczyckim muzeum. Jego losy związane są z premierem Stanisławem Mikołajczykiem i Władysławem Zarembą, ludowcem spod Baborowa.
Bruno Grajek zebrał informacje, które pozwalały na zidentyfikowanie 90 proc. jednostek skoncentrowanych przez Wehrmacht na Śląsku do ataku na Polskę
Tyrania. Jeden z badaczy ustalił, że Stalinowi nadano w Polsce 336 tytułów opiewających jego zalety.
- To historia o tym, jak banalne jest zło: zwykły chłopak z podlubelskiej wsi, typ urzędnika, w systemie totalitarnym staje się katem - mówi Piotr Lipiński, autor książki „Bierut. Kiedy partia była bogiem”.
Wczesnym rankiem 13 listopada 1939 roku do wielu międzychodzkich mieszkań i domostw załomotali przedstawiciele władz niemieckich: żołnierz, policjant i cywil. Przyszli z nakazem opuszczenia miejsca zamieszkania w ciągu zaledwie 30 minut. Wolno...
Rok Kościuszki. 200 lat temu zmarł Tadeusz Kościuszko. Był postacią niezwykłą. Znamy go, jako dowódcę powstania, ale zajmował s ię także inżynierią wojskową, malarstwem, ogrodnictwem i komponowaniem muzyki. Umiał też pracować na tokarce. Jego...
Trzy dekady temu z polecenia północnokoreańskiego wodza Kim Dzong Ila specjalnie wyszkolona agentka reżimu Kim Hyon Hui umieściła bombę w południowokoreańskim samolocie. Zabiła w ten sposób z zimną krwią 115 osób.
Kult świętego biskupa najwcześniej, bo już w VIII wieku pojawił się w Rosji. Kto dziś chce się pomodlić przy jego szczątkach, musi pojechać do Bari. Wykradli je i przywieźli do Włoch w 1087 roku marynarze.
To jeden z koszmarów II wojny na Górnym Śląsku. 3 grudnia 1942 roku zostali zgilotynowani: ksiądz Jan Macha, kleryk Joachim Gürtler i Leon Rydrych.
Poobozowy drewniany stołek Mirosławowi Ganobisowi przyniósł wnuk byłego więźnia. Podobny Adam Radojewski otrzymał w spadku po prababce Emilii. Teraz historycy będą musieli rozstrzygnąć, który jest pamiątką po egzekucji komendanta Auschwitz.
XIX wiek to okres podboju Dzikiego Zachodu. Złożyły się na to wyprawy badawcze, ruch osadniczy, gorączka złota, przepędzanie bydła i budowa kolei. Historyczna rzeczywistość była jednak nieco inna niż to, co pokazywały nam westerny, a potęga...
„Jego mała figurka ginęła pośród osób normalnego wzrostu, była jakby niepotrzebna, zatracała się” - mówiła o Leśmianie jedna z pracownic jego kancelarii notarialnej w Zamościu.
Opowieść o wielkim Lechistanie robi furorę zwłaszcza w sieci. Ale w rzeczywistości nic nie wskazuje na to, by polska prehistoria miała sięgać aż XIX w. p.n.e. To raczej nowy sarmatyzm
Tak naprawdę niebieska karta rozpoznawcza z literą „G”, świadcząca o zadeklarowaniu przynależności do narodu góralskiego, niewiele ułatwiała, nie chroniła też w zasadzie przed niemieckimi represjami. Mimo to do dziś pozostaje symbolem wyparcia się...
Stanisław Wyspiański o mały włos nie napisałby „Wesela”, ponieważ obraził się na pana młodego, że nie zaprosił na uroczystość jego żony Teofili. Sprawę udało się naprawić dopiero w ostatniej chwili.
Po śniadaniu: gdańska wódka i gorzałka przypalana, po obiedzie: wina węgierskie, jabłecznik, a na deser wina francuskie. Browar pracował pełną parą w prawie każdym, szlacheckim folwarku. Pili wszyscy, bez wyjątku.
9, 10 listopada 1957. Przed sześćdziesięciu laty obradował I Krajowy Zjazd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ateistów i Wolnomyślicieli Zakończył się trwający od stycznia proces formowania struktur ruchu ateistycznego, a jednocześnie umocnił etap...
11 listopada 1918 roku każdemu z nas kojarzy się z dniem odzyskania przez Polskę niepodległości. - W tym, owszem, jest odrobina prawdy - mówi prof. Andrzej Chwalba. Czy, zakładając, że w 1918 r. nie ma Piłsudskiego, był Polak zdolny poprowadzić...
Propaganda anty-GMO mówi, że jak przeniesiemy dwa geny z ryby do kukurydzy, to ta pokryje się łuskami. Bzdura! - mówi Marcin Rotkiewicz.
Unikatowe zdjęcia sprzed stu lat pokazują anonimowych bohaterów. Polskich emigrantów, którzy wrócili z Ameryki, by walczyć o niepodległą ojczyznę.
Trzydzieści pięć lat temu, 7 października 1982 r., za śpiewanie „Hymnu internowanych ekstremistów” w obozie w Załężu czterej krakowianie, Bogdan Klich, Krzysztof Krzysztofiak, Jerzy Pilarski i Zbigniew Solak, zostali postawieni przed sądem.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.