Krzysztof Michalski krzysztof.michalski@polskapress.pl

Historia i Współczesność w jednym

Pod względem liczby odwiedzających muzeum Lechii jest na Pomorzu w czołówce Fot. Fot. piotr hukało Pod względem liczby odwiedzających muzeum Lechii jest na Pomorzu w czołówce
Krzysztof Michalski krzysztof.michalski@polskapress.pl

Sport. Muzeum Lechii Gdańsk to miejsce, które powinien odwiedzić każdy kibic biało-zielonych

Gdy tylko przekracza się próg Muzeum Lechii, od razu poczuć można szczególną atmosferę. Atmosferę historii, ale także miłości i pasji do klubu. W muzealnych gablotach znajdują się prawdziwe białe kruki, które pozwalają nam niemal dotknąć historii gdańskiego klubu i zrozumieć jego wyjątkowość.

Samo muzeum uruchomione zostało w lutym 2013 roku i od tego czasu nieustannie się rozwija. - Nie było chyba ani jednego tygodnia, żeby nie pojawił się nowy, choćby drobny eksponat - mówi Zbigniew Zalewski, kustosz muzeum. - Czasem ktoś sam do nas się zgłosi, czasem my poprzez własne kontakty znajdziemy ludzi, którzy chcą się czymś podzielić. Nieraz trzeba ich trochę „pomęczyć”. Za Jackiem Grembockim chodziłem dwa lata, zanim zgodził się przekazać nam koszulkę Zbigniewa Bońka z meczu w Pucharze Zdobywców Pucharów w 1983 roku - opisuje ze śmiechem pan Zbigniew.

W tej chwili liczba eksponatów wynosi dokładnie 2130. Są wśród nich rzecz jasna trofea zdobyte zarówno przez seniorów, jak i juniorów Lechii od początku istnienia klubu. Na honorowym miejscu stoi zdobycz najcenniejsza, czyli Puchar Polski z 1983 roku. Są też eksponaty nieco mniej „oczywiste”. Znaleźć można choćby pamiątki po Leszku Goździku, pierwszym znanym kapitanie biało-zielonych. Goździk w trakcie II wojny światowej walczył we Włoszech w II Korpusie generała Władysława Andersa wraz z Romanem Rogoczem, legendarnym napastnikiem Lechii. To właśnie Rogocz namówił Goździka na przyjazd do Gdańska i grę w biało-zielonych barwach. Sam Rogocz oczywiście również ma swój kącik, podobnie jak inne legendy Lechii, na czele z Romanem Koryntem, Zdzisławem Puszkarzem, Jerzym Jastrzębowski, Lechem Kulwickim, Wojciechem Łazarkiem i innymi.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Krzysztof Michalski krzysztof.michalski@polskapress.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.