Dom z masztem flagowym. Tomasz Holc buduje houseboat

Czytaj dalej
Anita Czupryn a.czupryn@polskatimes.pl

Dom z masztem flagowym. Tomasz Holc buduje houseboat

Anita Czupryn a.czupryn@polskatimes.pl

Wodę ma we krwi, regaty to jego pasja. Gdzie więc mógłby zamieszkać żeglarz, olimpijczyk, działacz, były wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej (ISAF). Oczywiście na wodzie. Tomasz Holc buduje w Warszawie pływający dom

Domy na wodzie, mieszkalne barki, ale też pływające restauracje, hotele, sklepy, a nawet urzędy to widoki znane na całym świecie. W samej Holandii jest kilkanaście tysięcy takich domów, a tamtejsze banki wręcz zachęcają do brania kredytów na ich budowę. W Amsterdamie, Paryżu, czy Londynie, oraz na Półwyspie Skandynawskim, pływające domy stały się nieodrodnym elementem krajobrazu. Polska nie dorównuje jeszcze w tym względzie zachodniemu światu, wcześniej takie obrazki znaliśmy albo z filmów, albo z literatury (słynny „Dom na Sekwanie” Williama Whartona, o życiu na barce), ale ostatnio i u nas zaczyna się coś dziać w tym temacie.

Kilka lat temu pierwszy dom na wodzie zbudował we Wrocławiu fotograf i grafik, Kamil Zaremba. Tym samym, należy podkreślić, przecierał szlak kolejnym pionierom, którzy, jak przeczuwał, pójdą w jego ślady, wierząc, że domy na wodzie mają przyszłość. I to przecierał niemal dosłownie, przebijając się przez nieprzebrany wręcz gąszcz urzędniczych pozwoleń. Jak sam wielokrotnie opowiadał w wywiadach, jego urzędnicze potyczki trwały grubo ponad trzy lata. Ale się udało - wybudował pływający dom na Odrze, a nawet dostał adres.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Anita Czupryn a.czupryn@polskatimes.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.