Marta Bieryt

Dlaczego moje dziecko cierpi na autyzm?

Dlaczego moje dziecko cierpi na autyzm? Fot. archiwum
Marta Bieryt

Liczy się szybkość. Im wcześniej dokonamy diagnozy, tym większe szanse dziecka na jego powrót na właściwe tory rozwoju - mówi prof. Jagoda Cieszyńska, twórca Metody Krakowskiej

Przestań się tak wydzierać! - słychać stanowczy głos ojca Julki dobiegający zza zamkniętych drzwi. - Nad nią nie można się rozczulać, trzeba być stanowczym - tłumaczy mama dziecka. Julka nie dostała tego, co chciała. Nie zrozumiała, że obca osoba, która przyszła porozmawiać z jej rodzicami, już musi wyjść i nie pobawi się z nią, dlatego zaczęła krzyczeć. Dziewczynka ma 7 lat i cierpi na autyzm. Jedną z głównych cech tego zaburzenia rozwoju jest nieumiejętność czytania emocji i rozumienia podstawowych zasad społecznych.

W rogu pokoju stoi stepper, na środku lekko buja się czerwona huśtawka-hamak, na szafkach pudełka z grami logicznymi, stos kartek z materiałami do terapii. - Julka świetnie sobie już radzi, potrafi siedzieć spokojnie przy biurku i pracować całą godzinę, a na początku był z tym ogromny problem - mówi pani Ania, mama dziewczynki. - Diagnoza o autyzmie to cios. Był płacz i pytanie, dlaczego dotknął on moje dziecko, potem dopiero pojawiła się siła i determinacja do walki o córkę - dodaje mama. Żeby podołać wszystkim obowiązkom związanym z leczeniem Julki, musiała zwolnić się z pracy. Na utrzymanie rodziny przez trzy lata pracował tylko mąż. A koszty, jakie pochłaniają wszystkie zajęcia, nie są małe, bo dochodzą do 4 tysięcy złotych miesięcznie.

Nic nie zapowiadało problemów

Dziewczynka urodziła się w terminie, bez komplikacji, dostała 9 pkt w skali Apgar. Rozwijała się prawidłowo, w ogóle nie chorowała, gaworzyła, powtarzała pierwsze słowa. Załamanie nastąpiło, kiedy dziecko miało 18 miesięcy. Julka zachorowała, dostała czterdziestostopniowej gorączki, w ciągu kilku dni przestała mówić, reagować na własne imię, a jej zabawa polegała na bieganiu z zawrotną prędkością po całym domu.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Marta Bieryt

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.