Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Dlaczego Chinki opalają się w bikini na twarzy?

Czytaj dalej
Fot. Michał Cessanis
Katarzyna Kachel

Dlaczego Chinki opalają się w bikini na twarzy?

Katarzyna Kachel

Młode pokolenie milenialsów odcina się od tradycji dziadków. Są przeciwko jedzeniu psiego mięsa, podróżują, nie mają swoich domów i samochodów - mówi Michał Cessanis, autor książki „Made in China”.

Chińczycy z twojej książki są jak ta żaba, która siedzi w studni.

Ta, która cieszy się, że widzi niebo, dopóki nie spotyka żółwia, który opowiada jej jak wygląda morze. Wtedy przestaje być szczęśliwą.

Faktycznie chcą widzieć coraz więcej?

Już przedszkolaki podróżują po świecie z rodzicami, by wybrać jak najlepsze szkoły, studia, kursy. Turystyka edukacyjna staje się w Chinach coraz popularniejsza.

Trzeba się jakoś wybić z tak wielkiej społeczności?

Nie mają wyjścia, choć oczywiście na studia w Europie stać tylko najbogatszych. Tych z miliarda trzystu milionów ludzi, którzy oprócz wiary, że dobre wykształcenie zapewni im w tym trudnym do życia kraju dobrą pozycję, mają też na to środki. Potrafią zresztą na to ciężko pracować. Obserwując, jak bardzo są zdeterminowani, nabrałem do nich niebywałego szacunku. Czasami ludzi dziwi moja fascynacja krajem i ludźmi, którzy mają kiepskie maniery; bo mimo zakazów wciąż spluwają, bekają, sikają do kratek kanalizacyjnych na środku ulicy. Przyzwyczaiłem się do ich fizjologii; ich podejście do higieny ciała absolutnie mnie po tych kilkunastu wizytach w ich kraju nie szokuje. Interesują mnie Chiny jako pewien fenomen, miejsce, które w starożytności swymi osiągnięciami cywilizacyjnymi wyprzedziło Europę, w którym wymyślono proch i zbudowano wielki mur chiński. Młoda dziewczyna napisała na moim facebookowym profilu, że chciałaby pojechać do Chin, bo to miejsce, gdzie w jednym kraju powstaje cały świat. Trafiła w sedno. I ja właśnie za to Chińczyków podziwiam, oczywiście nie zapominając o panującym tam systemie, terrorze, łamaniu praw i kręgosłupów antysystemowego myślenia. Kraju sprzeczności, dziwnych sieci układów, powiązań i strachu, że twój sąsiad może donieść na ciebie tylko dlatego, że masz za mało wyeksponowany portret Mao.

Czytaj więcej:

 • Kim są chińscy millenialsi?
 • Gdzie wyjeżdzają Chińczycy? Jakimi są turystami?
Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

  już od
  8,90
  /miesiąc
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Kachel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.