Dla Alicji Fiodorow niepełnosprawność nie jest problemem

Czytaj dalej
Fot. Tadeusz Klocek
Michał Nowak

Dla Alicji Fiodorow niepełnosprawność nie jest problemem

Michał Nowak

Alicja Fiodorow od dziecka jest niepełnosprawna, ale nie przeszkadza jej to w osiąganiu sukcesów. Lekkoatletka została najpopularniejszym sportowcem 2016 w naszym plebiscycie.

Zawsze uśmiechnięta i pozytywnie nastawiona do życia - taka jest Alicja Fiodorow. Urodziła się 31 lat temu bez lewego przedramienia. Nie jest to jednak dla niej przeszkoda w zdobywaniu medali dużych międzynarodowych imprez.

- Mnie może łatwiej było pokonać tę swoją niepełnosprawność dlatego, że ja się już z nią urodziłam. Nie wiem jak jest z osobami, które w trakcie życia ulegają ciężkiemu wypadkowi, który skazuje ich na niepełnosprawność. Wiadomo, że jak byłam mała, to rówieśnicy w szkole czy na podwórku mi jakoś dokuczali z tego powodu, ale nie ma co się załamywać. To jest nasze życie, czy ono będzie na wózku, czy bez ręki lub nogi, to jest dalej życiem, które mamy tylko jedno. Trzeba sobie swoją ścieżkę tak ułożyć, żeby móc jak najlepiej to życie przeżyć. Ważne, aby być szczęśliwym - zapewnia Alicja Fiodorow i dodaje - Patrząc z perspektywy swoich lat i treningów, gdyby ktoś mnie teraz zapytał czy chciałabym coś w swoim życiu zmienić, to chyba bym powiedziała, że nie, że tak jest mi dobrze. Sport mnie dużo nauczył - zaznacza.

Sport od dziecka

Sport był obecny w życiu Alicji Fiodorow praktycznie od zawsze.
- Moi rodzice śmieją się, że jak byłam mała to biegałam do sklepu. Nie chodziłam, tylko biegałam. Zawsze wszystko załatwiałam w biegu. Poza tym moja mama trenowała lekkoatletykę, moja siostra troszeczkę bawiła się w ten sport, miała krótki epizod, bo zajęcia w szkole kolidowały jej z treningami i postawiła na edukację. Od zawsze w sumie ten sport jest obecny w moim życiu - wyjaśnia.
Lekkoatletka Radomskiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Start” w Radomiu rozpoczynała swoją karierę w wieku 13 lat od... tenisa stołowego. Potem trenowała zarówno tę dyscyplinę, jak i bieganie.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Michał Nowak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.