Anita Czupryn

Czy Polacy zwariowali na punkcie strzelania? Fakty i mity o posiadaniu broni

Czy Polacy zwariowali na punkcie strzelania? Fakty i mity o posiadaniu broni Fot. Dawid Łukasik
Anita Czupryn

Mimo z roku na rok rosnącego zainteresowania obywateli dostępem do broni, na razie niewiele wskazuje na to, że w Polsce będzie jak w Ameryce: broń w niemal każdym domu. Choć broni jednak przybywa i przybywa też na nią pozwoleń

Broni w Polsce przybywa, a wraz z nią rośnie liczba ignorantów, którzy się na ten temat wypowiadają - śmieje się Andrzej Turczyn, prezes Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni. Oto bowiem w ciągu kilku dni nieomal wszystkie media obiegły informacje, jakoby w ubiegłym roku policja wydała ponad sto tysięcy pozwoleń na zakup broni. Rzeczywistość wygląda inaczej. - W 2016 roku policja wydała pozwolenia na zakup 106 tysięcy sztuk broni, ale to wcale nie znaczy, że tyle kupiono. I nie oznacza też tego, że ponad 100 tysięcy ludzi dostało pozwolenia na broń - tłumaczy prezes Turczyn.

A zatem na początek uporządkujmy fakty. W ubiegłym roku wydano około 13 tysięcy pozwoleń na broń, ale też kilka tysięcy pozwoleń cofnięto. Jak mówi w rozmowie z „Polską” prezes ROMB, cofnięcie pozwolenia na posiadanie broni jest zjawiskiem zupełnie naturalnym - ktoś umiera albo traci uprawnienia, jakie wynikają z ustawy, które należy posiadać, aby pozwolenie uzyskać. A że jedno pozwolenie na broń nie równa się jednej sztuce broni, to też w nieco większym zakresie liczba sztuk broni w Polsce rośnie. W ciągu dwóch ostatnich lat przybyło w Polsce około 40 tysięcy egzemplarzy broni.

Ogółem w Polsce funkcjonuje 198 tysięcy pozwoleń na broń, co nie oznacza, że 198 tysięcy osób broń posiada. - Jest ogromna liczba ludzi, którzy mają po kilka pozwoleń. Ja sam mam trzy - mówi Andrzej Turczyn. Szacuje też, że liczba cywili, którzy legalnie posiadają broń, nie przekracza 150 tysięcy. A to, w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej (w Niemczech na przykład broń posiada kilka milionów ludzi), świadczy, że Polacy są wciąż narodem rozbrojonym.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Anita Czupryn

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.