Czterej pancerni walczą już od pół wieku

Czytaj dalej
Fot. fot. łukasz klimaniec
Łukasz Klimaniec l.klimaniec@dz.com.pl

Czterej pancerni walczą już od pół wieku

Łukasz Klimaniec l.klimaniec@dz.com.pl

Kultowy serial pojawił się na ekranie dokładnie pół wieku temu. I porwał nie tylko dzieci i młodzież, do których był adresowany, ale także dorosłych widzów

To już tyle lat minęło? - 90-letnia Anna Bury z Iste-bnej nie kryje zaskoczenia, gdy słyszy, że w 9 maja minęło równo 50 lat od premiery najsłynniejszego polskiego serialu „Czterej pancerni i pies”. Jej córka Olga miała raptem 3 lata, gdy pojawiła się na planie finałowego odcinka („Dom”), który był kręcony w Trójwsi Beskidzkiej, w roli weselnego „piórka” (istebniański zwyczaj weselny). Dziś o wizycie filmowców i aktorów przypominają wielkoformatowe zdjęcia wiszące na ścianach Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.

„Czterej pancerni i pies” to fenomen, który porwał miliony widzów. W przeróżnych plebiscytach na polskie seriale wszech czasów „Czterej pancerni...” plasują się w ścisłej czołówce. Wyreżyserowany przez Konrada Nałęckiego - według scenariusza Janusza Przymanowskiego, opartego na jego książce pod tym samym tytułem - serial, po raz pierwszy pojawił się w telewizji 9 maja 1966 roku. Pierwsza transmisja miała miejsce o 20.00. W trwającym 52 minuty odcinku „Załoga” widzowie poznali perypetie młodego Janka Kosa, który zaciąga się do Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte i trafia do załogi czołgu 102. A tę - prócz niego - stanowią: porucznik Olgierd Jarosz, kapral Gustaw Jeleń, plutonowy Grigorij Saakaszwili, szeregowy Tomasz Czereśniak i pies Szarik.

- Tak naprawdę Szarik grał w tym serialu pierwsze skrzypce - uśmiecha się Marek Łazarz, prezes stowarzyszenia „Klub Pancernych”, skupiającego fanów serialu „Czterej pancerni i pies”. - Gdy robimy prelekcje dla dzieci, okazuje się, że wszyscy kochają Szarika. Ten wybieg był idealny - dodaje.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Łukasz Klimaniec l.klimaniec@dz.com.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.