Czarna Mamba przy tablicy, czyli jak uczniowie mówią na nauczycieli

Czytaj dalej
Fot. Fot. 123rf
Tomasz Kapica

Czarna Mamba przy tablicy, czyli jak uczniowie mówią na nauczycieli

Tomasz Kapica

Ksywki nawiązują do nazwiska, wyglądu bądź stylu życia i charakteru pedagogów. Najczęściej są przez nich samych akceptowane, chociaż coraz częściej zdarzają się wręcz chamskie, i to nawet w podstawówkach. To znak czasu.

W powieści szkolnej dla dzieci Edmunda Niziurskiego „Sposób na Alcybiadesa” uczniowie do swojego nauczyciela wychowania fizycznego mówili „Nierucha”. W latach 60., kiedy książka została wydana, taka ksywka nie mogła wzbudzać jakichkolwiek wątpliwości. Dziś raczej by nie przeszła. „Alcybiades” (tytułowy nauczyciel historii) raczej też, bo za długo się to wymawia. Dziś musi być krótko i treściwie. Sprawdziliśmy, jak uczniowie przezywają dziś swoich nauczycieli i czy tym ostatnim to odpowiada.

Po kartkówce było gorzej niż po spaleniu Rzymu

- Na naszego nauczyciela historii mówimy „Neron”, bo jest despotyczny i na dodatek fascynuje się okresem starożytności - opowiada jeden z opolskich uczniów. - On ma bzika na tym punkcie, a wiadomo, że uczniowie takie rzeczy wychwytują. Nawet, gdy omawialiśmy temat rozbiorów, musiał nawiązać do czasów Cesarstwa Rzymskiego i cała klasa wybuchała wtedy śmiechem. On nie wiedział dlaczego, zresztą długo nie wiedział, że jest „Neronem”.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Tomasz Kapica

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców, a także regionalną i ogólnopolską polityką. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.