Coraz mądrzejsze mieszkanie. Inteligentniejsze niż ludzie?

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Agnieszka Niesłuchowska

Coraz mądrzejsze mieszkanie. Inteligentniejsze niż ludzie?

Agnieszka Niesłuchowska

Przyszłością inteligentnych domów jest internet rzeczy. Wkrótce wszystkie, nawet najprostsze urządzenia elektryczne i elektroniczne będą się mogły komunikować bezprzewodowo z zainstalowanymi w domu urządzeniami

Na przełomie lat 60. i 70. pewien profesor z Politechniki Warszawskiej chwalił się, że za pomocą aparatu telefonicznego z tarczą, wybierając konkretne numery, potrafi sterować oświetleniem w swoim domu. Zapewne przez myśl mu nie przeszło, że pół wieku później przy użyciu niewielkiego telefonu komórkowego będzie można sterować nie tylko światłem, ale też telewizorem, klimatyzacją czy ogrodową kosiarką!

Inteligentny dom (smart home) to pojęcie, które do niedawna było znane wyłącznie klientom segmentu premium. Ale nawet oni nie mogli sobie pozwolić na pełne naszpikowanie wnętrza swojego domu nowinkami technologicznymi. Jeszcze w latach 90. urządzenia sterujące światłem czy ogrzewaniem były synonimem luksusu. Dopiero dekadę temu nastał boom na inteligentne domy. Jak się narodziła ta moda?

Moda na inteligentne domy

- Automatyka budynków mieszkalnych wywodzi się z automatyki przemysłowej. Sterowniki do uruchamiania domowych urządzeń były na początku tymi samymi, które napędzały linie produkcyjne w fabrykach. Ktoś pomyślał, że można tę myśl techniczną wykorzystać w gospodarstwach domowych. Sęk w tym, że skomplikowane urządzenia były początkowo bardzo drogie i toporne, a ekspertów od instalacji skomplikowanych systemów - jak na lekarstwo. Do tego doszły inne przeszkody, jak problemy ze zgodnością między urządzeniami różnych producentów - mówi Maciej Turski, autor książki „10 mitów inteligentnych domów”. - Później nastała era ekskluzywnych sterowników naściennych: wyposażonych w przyciski, ekrany i pokrętła. Prawdziwą rewolucję, która nastała kilka lat temu, wywołała popularyzacja smartfonów i tabletów. Okazało się, że zamiast drogich ściennych gadżetów wystarczy prosta aplikacja. Sterowanie domem jest teraz na wyciągnięcie ręki.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Agnieszka Niesłuchowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.