Co Gdańskowi dało Euro 2012 cztery lata po mistrzostwach

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Bołt
Łukasz Kłos

Co Gdańskowi dało Euro 2012 cztery lata po mistrzostwach

Łukasz Kłos

Czy opłacało się zadłużyć na 375 mln złotych, by zbudować gdański stadion? Czy warto było stać w korkach, gdy drogowcy rozbudowywali Trasę Słowackiego? Czy hotelarze dostrzegają „efekt Euro 2012”? Cztery lata po mistrzostwach bilans jest przejrzysty.

- Wielu pukało się w czoło, gdy zgłosiłem Gdańsk jako miasto, w którym mogą odbyć się mistrzostwa Europy w piłce nożnej - wspomina dziś Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Gdy wymarzyliśmy sobie Euro 2012, nie mieliśmy stadionu, pierwszoligowej drużyny piłkarskiej, wystarczającej liczby hoteli i odpowiedniego układu drogowego łączącego lotnisko ze Śródmieściem. Nie mieliśmy też doświadczenia organizacyjnego na taką skalę. Ale marzyliśmy i chcieliśmy. I wygraliśmy to Euro! Nie wygrali go piłkarze, lecz drużyna Gdańsk!

Ci, którzy bezpośrednio pracowali przy realizacji tamtych marzeń, przyznają, że to był skok do basenu, bez pewności, że znajdzie się w nim wodę. A zarazem próżno dziś szukać drugiej takiej imprezy, drugiego takiego przedsięwzięcia, co do którego oceny byłyby w stolicy Pomorza tak zgodne. Euro 2012 nam się po prostu udało. Tamte mistrzostwa wygraliśmy organizacyjnie, zdaliśmy też test z gościnności. Kiedy na francuskiej ziemi trwa kolejny bój o tytuł mistrza Europy, pozostało odpowiedzieć na jeszcze jedno pytanie: czy Euro 2012 się opłacało? Bo zachwyt zachwytem, ale ostatecznie „kasa musi się zgadzać”! Rachunek początkowo nie był prosty, gdyż koszty i zyski dzielone były między rozmaite podmioty. Jednak w cztery lata po „naszym” turnieju ten bilans staje się już przejrzysty.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Łukasz Kłos

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.