Gabriela Bogaczyk

Ciało - niepowtarzalny atlas ludzkiej anatomii

Ciało - niepowtarzalny atlas ludzkiej anatomii Fot. 123RF
Gabriela Bogaczyk

Żaden fantom, żadne kości w 3D. Człowiek jest nie do podrobienia. Dlatego to takie ważne, aby studenci mogli z bliska poznać ludzkie ciało. Bo z plastikowych modeli będą potem plastikowi lekarze - słyszymy

Basia była moją koleżanką od dzieciństwa. Nasze mamy się przyjaźniły. Strasznie przeżywała, że nie ma ojca. Nigdy go nie poznała. W Warszawie chodziła do szkoły ze Zbigniewem Religą. Miała nawet lepsze świadectwo od niego. Basia była niezwykle mądra i inteligentna. Często po latach wspominała, że po maturze kupiłem jej lody. W nagrodę, za dobre wyniki w nauce, wyjechała studiować na politechnice w Moskwie. Po powrocie do Polski uczyła się ekonomiki w ówczesnej Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, obecnie Szkoła Główna Handlowa - dop. red.). Była na roku z Leszkiem Balcerowiczem. Potem pracowała na uczelni - opowiada ks. Michał Skibiński, który w środę pożegnał ostatecznie swoją koleżankę z dzieciństwa na cmentarzu na Majdanku.

Tego dnia odbył się niezwykły pochówek trzynastu osób, które po śmierci przekazały swoje ciała do nauki przyszłych #lekarzy. Wśród nich była właśnie 76-letnia Barbara. - To był 14 marca 2014 roku. Chorowała na parkinsona. Cierpiała też na depresję. Nie miała swojej rodziny, dlatego ostatnie lata spędziła w zakładzie opiekuńczym - wspomina ksiądz.
86-letni ks. Michał Skibiński również podpisał akt donacji w 2013 roku. Zdecydował, że swoje ciało przekaże do celów dydaktycznych studentom w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Gabriela Bogaczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.