Artur Janowski

Chcieli walczyć o swój mały kraj, a los rzucił ich do walki o Opole

Chcieli walczyć o swój mały kraj, a los rzucił ich do walki o Opole
Artur Janowski

Losy Estończyków, którzy pojawili się w styczniu 1945 roku na Opolszczyźnie, dobrze pokazują, że historia nigdy nie jest czarno-biała - mówi Jacek Cielecki, który napisał książkę o estońskich esesmanach.

W styczniu 1945 roku o teren obecnej Opolszczyzny biły się wojska niemieckie i rosyjskie. Skąd zatem wzięli się Estończycy, na dodatek walczący w mundurach SS, które w Polsce kojarzą się z wieloma zbrodniami.
Aby zrozumieć motywację i jednocześnie tragedię tych ludzi, warto się cofnąć do czerwca 1940 roku. Wtedy niepodległą Estonię oraz pozostałe republiki bałtyckie zaanektował Związek Sowiecki, a wcześniej ten sam wielki sąsiad wymusił na małej Estonii założenie baz wojskowych. Dla Estończyków to Rosja sowiecka była głównym wrogiem podczas II wojny światowej. Gdy w czerwcu 1941 roku Niemcy rozpoczęli inwazję ZSRR, Estończycy witali ich niczym wyzwolicieli, bo przez rok zdążyli poznać, czym jest Związek Sowiecki. Początkowo Niemcy nie byli zainteresowani pomocą mieszkańców małego kraju, ale im dłużej wojna trwała, tym bardziej rosło ich zainteresowanie dodatkowymi żołnierzami. Estończycy w czasie wojny pełnili różne role, ale najmocniej zaangażowali się w 1944 roku, gdy Rosjanie znów podeszli pod granice ich kraju i przekroczyli rzekę Narwę. Wtedy w różnego typu formacjach wojskowych walczyło ich nawet 100 tysięcy.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Artur Janowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.