Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Marta Żbikowska

Bicie dzieci nie było i nie jest żadną metodą wychowawczą

Bicie dzieci nie było i nie jest żadną metodą wychowawczą
Marta Żbikowska

Instytucje państwowe oraz organizacje pozarządowe do tej pory wkładały wiele wysiłku w przekonywanie społeczeństwa, że bicie dzieci nie jest żadną metodą wychowawczą. Nie wszyscy to rozumieją.

27 sierpnia upłynęła kadencja Marka Michalaka, który przez ostatnie dziesięć lat był Rzecznikiem Praw Dziecka. Obecnie na funkcję tę kandydują trzy osoby. Jedną z nich jest Sabina Zalewska zgłoszona przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości. Zasłynęła ona między innymi kontrowersyjnymi wypowiedziami dotyczącymi stosowania kar cielesnych wobec dzieci.

Zakaz bicia dzieci obowiązuje w Polsce od 2010 roku. Jego wprowadzenie poprzedziła burzliwa dyskusja. Pojawiały się w niej obawy o konsekwencje takiego przepisu, którymi mogłyby być liczne nadużycia czy nadmierna ingerencja w autonomię rodziny.

Dzisiaj, po ośmiu latach obowiązywania znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, zdecydowana większość specjalistów nie ma wątpliwości, że obawy jej przeciwników były nieuzasadnione. I choć policyjne statystyki nie wykazują mniejszej liczby przypadków przemocy wobec dzieci, to funkcjonariusze zajmujący się tą tematyką przyznają, że obserwują wzrost świadomości społecznej w tym obszarze.

W dalszej części artykułu przeczytasz:

 • Co o przypadkach przemocy wobec dzieci mówią poznańscy policjanci?
 • Do jakich konsekwencji prowadzi bicie dzieci?
 • Co na ten temat sądzi Sabina Zalewska, główna kandydatka do zostania Rzecznikiem Praw Dziecka?
Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

  już od
  8,90
  /miesiąc
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marta Żbikowska

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Potwierdzam to z całą odpowiedzialnością - kiedyś, w czasach podstawówki byłem regularnie bity po każdej wywiadówce. Fakt, nie byłem pilnym uczniem, ale to nie uprawnia do takiej formy przemocy. Oczywiście nic to nie dało, a tylko spowodowało utratę dziecięcych uczuć i jakiegokolwiek zaufania do ojca. A jak się jeszcze dołoży do tego ogólną agresję i złość do mnie i często do mamy, to nie ma się co dziwić złym stosunkom w domu i problemom w późniejszym czasie.

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.