Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Austria. Messner Mountain Museum, czyli Reinhold Messner i jego królestwo w chmurach Tyrolu

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Andrzej Dworak

Austria. Messner Mountain Museum, czyli Reinhold Messner i jego królestwo w chmurach Tyrolu

Andrzej Dworak

Wysoko w Południowym Tyrolu najsłynniejszy alpinista i himalaista Reinhold Messner stworzył muzeum poświęcone górom i ludziom gór.

Messner Mountain Museum składa się z sześciu wspaniałych obiektów - położonego na wysokości 2275 m n.p.m. Corones, Firmian w zamku Sigmundskron, Dolomites opowiadającego o zdobywaniu Dolomitów, mitycznego Juval, Ripy, którego nazwa bierze się od tybetańskich słów „ri” (góra) i „pa” (człowiek), oraz Ortles położonego u stóp najwyższego szczytu Południowego Tyrolu, najbardziej na północ wysuniętego regionu Włoch. Leży on na pograniczu Austrii i Szwajcarii, a zamieszkujący go ludzie mówią w większości po niemiecku. Zimą trudno tu o pokój ze względu na tłumy narciarzy. Latem można swobodniej cieszyć się pięknem krajobrazów. To również najlepsza pora, żeby dotrzeć do MMM i poznać głębiej ducha gór.

Przewodzić takiej wyprawie mogącej stać się przeżyciem będą doświadczenie i wiedza Reinholda Messnera, włoskiego alpinisty, himalaisty, autora ponad czterdziestu książek o tematyce górskiej i eurodeputowanego V kadencji. Messner jako pierwszy zdobył koronę Himalajów i Karakorum - czternaście ośmiotysięczników świata. Dokonał tego w 1986. Dziś ma 72 lata, a we wtorki w sierpniu o 21 przy ognisku będzie opowiadał na zamku Sigmundskron w muzeum Firmian o swoim życiu. I chociaż ta przyjemność nie jest tania (dorośli - 20 euro, dzieci 8-16 lat - 10 euro, dzieci do lat 8 - wstęp wolny, zwiedzanie muzeum Firmian płatne osobno - najdroższy bilet to 12 euro), warto posłuchać, co do powiedzenia ma najsłynniejszy człowiek gór.

W góry po przeżycia i mądrość

Każde z sześciu oddziałów muzeum Messnera poświęcone jest innej tematyce. Pierwszy powstał w 1995 na zamku Juval w Vinschgau, który jest rezydencją Messnera restaurowaną i przebudowywaną od 1983 z wielką pieczołowitością. Nowy właściciel wypełnił zamek nową treścią: średniowieczne mury połączono z nowoczesną architekturą i dziełami sztuki z całego świata.

MMM Juval poświęcone jest mitom gór. Znajdziemy w nim bogatą bibliotekę, zbiór przedmiotów pochodzących z Tybetu, galerię obrazów świętych gór świata, zbiór masek z pięciu kontynentów, freski oraz wystawę sprzętu, który używał Messner podczas wspinaczek.

A jeśli podczas zwiedzania muzeum z przewodnikiem wyjaśniającym znaczenie eksponatów dopadnie kogoś głód, może spożyć w gospodzie posiłek przygotowany z produktów zamkowego gospodarstwa. Może też napić się miejscowego wina i kupić wytwory miejscowych rolników. Opuści Juval pokrzepiony na duchu i ciele.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Dworak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.