Anna zdobywa góry w biegu

Czytaj dalej
Fot. archiwum domowe
Jadwiga Marchwica

Anna zdobywa góry w biegu

Jadwiga Marchwica

Anna Figura, góralka z Zakopanego, pokonuje szczyty w rekordowym tempie. Najszybsza zdobywczyni Mont Blanc dziś przygotowuje się do podboju argentyńskiego sześciotysięcznika. To masyw Aconcagua.

Do gór ma respekt. Bo widziała w nich wiele: nagłe załamania pogody, to jak jej tata podcina lawinę i jak ona spada, zabierając jej siostrę i przyjaciela. Ale lęk jej nie paraliżuje. Wybiera ekstremalne trasy, przy których maraton uliczny w mieście to popołudniowe ciastko u cioci. Zawody, w których uczestnicy balansują na granicy największego ryzyka. Trzeba mieć mięśnie ze stali, żeby się tego podjąć. Taką twardzielką jest Anna Figura, wschodząca gwiazda polskiego biegania ultra. Za sobą ma m.in. Elbrus na Kaukazie i Mont Blanc we francuskich Alpach. W obu biegach ustanowiła światowe kobiece rekordy. Na Mont Blanc wbiegła w 5 godzin i 17 minut. Doświadczonym alpinistom, poruszającym się „normalnym” tempem zajmuje to przynajmniej dwa dni.

Do Chamonix Figura z Anną Tybor i Marcinem Rzeszótko przyjechała w sierpniu 2015 roku. Ponieważ najkrótsza i najszybsza droga na wierzchołek była tego lata nie do przejścia ze względu na liczne szczeliny na lodowcu, wybrali inną drogę. Z miejscowości Les Houches (1010 m n.p.m.) wybiegli do schroniska Gouter, potem do schronu Vallot, a następnie aż na sam wierzchołek Mont Blanc (4810 m n.p.m.).

To długa i wymagająca trasa, do pokonania mieliśmy aż 3800 metrów różnicy wysokości za jednym zamachem. To tak, jakby na Rysy z Morskiego Oka wyjść cztery razy

- wspomina Figura.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Jadwiga Marchwica

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.