Andrzej Wajda dialogował, uwodził, zachwycał

Czytaj dalej
Fot. archiwum Polska Press
Anita Czupryn

Andrzej Wajda dialogował, uwodził, zachwycał

Anita Czupryn

- Andrzej przyczynił się do mojego 33-letniego pobytu we Francji i kompletnej zmiany mojego życia, pod każdym względem - Andrzej Seweryn wspomina Andrzeja Wajdę.

Anita Czupryn: Wielki reżyser, wspaniały twórca - mówią o Andrzeju Wajdzie. Z pewnością był też politykiem i społecznikiem, zanurzonym w życie Polski.

Andrzej Seweryn: To prawda.

Był Pan blisko z Andrzejem Wajdą. Zna Pan okoliczności, jakie wpłynęły na to, że w czasach komuny powstały takie spiżowe filmy, jak „Człowiek z marmuru” czy potem „Człowiek z żelaza”? Jako reżyser dorósł, dojrzewał do tego?

Protestuję przeciwko słowu „dorósł”. Zdecydował. Andrzej od początku lat pięćdziesiątych był świadomym artystą. Andrzej był polskim inteligentem, wielkim artystą, czego chyba powtarzać nie ma potrzeby. Gdybym użył słowa „dorósł” można by odnieść wrażenie, że wcześniejsze jego filmy, jak „Popioły”, czy „Kanał”, były wyrazem jego niedojrzałości. To oczywiście bzdura. Obserwując to wszystko, co działo się w Polsce przez dekady, ewolucję społeczeństwa, to wybijanie się na prawdziwą niepodległość, uznał, że to trzeba utrwalić, utrwalić w historii kina. Ale Andrzej stał się również aktywnym działaczem społecznym i politycznym. To było nowe w jego życiu. Przedtem był działaczem środowiskowym, działał w swym Zespole X i w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Tworzył piękne, wspaniałe, polskie, zaangażowane filmy, w których udowadniał swoją wielką miłość do tego kraju, ukazując też swoje krytyczne spojrzenie wobec naszej przeszłości i to od początków swej reżyserskiej pracy. A potem przyszedł również czas na teraźniejszość.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Anita Czupryn

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.