Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Andrzej Bargiel - zwykły chłopak, który na nowo zaczął pisać historię himalaizmu

Czytaj dalej
Maja Lisińska-Kozioł

Andrzej Bargiel - zwykły chłopak, który na nowo zaczął pisać historię himalaizmu

Maja Lisińska-Kozioł

W rodzinnym domu w Łętowni było ich, dzieciaków, jedenaścioro. Nie przelewało się. Przedsiębiorczy Jędrek zaproponował sąsiadowi transakcję: pan dasz mi swoje sfatygowane narty, ja panu paletki do ping-ponga. I tak zaczęła się ta historia.

Cyborg! Człowiek z innej planety! Tak dziś mówi się o Jędrku Bargielu. I w Polsce, i na świecie.

Wyczyn Bargiela odnotowała internetowa wersja „La Gazzetty dello Sport”, najpopularniejszej gazety sportowej we Włoszech; - „Polak zjechał na nartach z K2” - entuzjastycznie tytułuje artykuł Alessandro Filippini. Włoski Mountainblog pokazał film z drona, który filmował Bargiela. Natomiast angielski serwis financialexpress.com zaprezentował skalę osiągnięcia górala z Łętowni, przypominając, że od 1954 roku na wierzchołek Góry Gór dotarło ledwie 350 osób, a kolejne 80 zginęło, próbując tego dokonać.

Z jeszcze większym entuzjazmem osiągnięcie Polaka opisuje włoski serwis montagna.tv. „Nie ma niemożliwego. Andrzej Bargiel zrobił to!”. Dziennikarka Francesca Crotinovis pisze: „To historyczny wyczyn, którego jeszcze nikt nigdy przed nim nie zrealizował”.

W ten właśnie sposób trzydziestolatek z Polski, zjeżdżając na nartach z czwartego już ośmiotysięcznika (Sziszapang-ma w 2013 roku, Manaslu w 2014 roku, Broad Peak w 2015 roku) zapisuje się na kartach himalaizmu.

Pogoda rozdaje karty

To była jego druga próba na Górze Gór. W zeszłym roku wspinacza pokonała pogoda. W tym aura była łaskawsza.

Bargiel zaczął atak na szczyt K2 z obozu IV. Wyruszył w górę około północy naszego czasu. Do pokonania miał ok. 600 metrów w pionie - najpierw w łatwiejszym terenie po tzw. Ramieniu, następnie słynną „szyjką butelki” (Bottleneck) - stromym kuluarem o nachyleniu nawet 60 stopni - dalej trawersem pod wielkim serakiem i w samej kopule szczytowej.

O godzinie 8.25, po ponad ośmiu godzinach wspinaczki, stanął na wierzchołku. Nie miał czasu na radość. Założył narty i ruszył w dół. Podczas zjazdu ani razu ich nie odpiął. Na wysokości ok. 8300 m wspomagał się liną. W innym miejscu asekurował się czekanem. W obozie IV miał przymusowy godzinny postój, bo jazdę uniemożliwiły chmury. Dopiero w „trójce” poczuł się raźniej, bo czekał tam na niego Janusz Gołąb. Niżej miał do pokonania pełne szczelin pola śnieżne.

Był uważny i skoncentrowany.

Jadąc w dół, mijał członków wypraw komercyjnych, którzy pięli się do wierzchołka. Wiedział, że jeśli pojedzie zbyt szybko, zbyt agresywnie, może wywołać lawinę, która porwie wspinaczy. Około godziny 16 zameldował się u podstawy góry, na wysokości ok. 5100 metrów.

Grzegorz Bargiel, ratownik TOPR i górski przewodnik międzynarodowy, jest przekonany, że młodszego o 12 lat brata do bezprecedensowego wyczynu doprowadziła „determinacja, długotrwały trening i wieloletnia praca”.

- Trzymałem za niego kciuki i denerwowałem się. Mam świadomość tego, jak niebezpieczne mogą być góry. Czekałem więc na informacje, gdzie jest. Gdy telefon zbyt długo milczał, wyobraźnia zaczynała pracować. Emocje nie opuszczały mnie aż do chwili, gdy obaj - i Jędrek, i Janusz - znaleźli się w bazie. Wiele razy bywałem z Jędrkiem w górach, potrafię ocenić skalę trudności. To, co zrobił, jest niesamowite. Jędrek po prostu pisze historię - mówi Grzegorz.

Zaczyna ją pisać także Bartek Bargiel, który jako pierwszy człowiek zdołał wyekspediować drona ponad szczyt K2.

Czytaj więcej:

 • jakie przeszkody napotkał na swojej drodze Andrzej Bargiel? 
 • co o himalaiście sądzi zdobywca wszystkich 14 ośmiotysięczników, Krzysztof Wielicki?
Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

  już od
  8,90
  /miesiąc
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Maja Lisińska-Kozioł

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.