Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Alkohol w ciąży to ruletka. Czym grozi? Picie alkoholu może spowodować poważne wady dziecka

Czytaj dalej
Fot. 123rf.com
Agata Sawczenko

Alkohol w ciąży to ruletka. Czym grozi? Picie alkoholu może spowodować poważne wady dziecka

Agata Sawczenko

Edukacja antyalkoholowa jest bardzo ważna - mówi dr Jerzy Przepieść, zastępca kierownika kliniki perinatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Media alarmują: jedna trzecia kobiet w ciąży pije alkohol!

Moim zdaniem to nieprawda. Ale powiem tak: nie znam statystyk polskich. Natomiast dostępne są statystyki ze Stanów Zjednoczonych, które wskazują, że 87 proc. kobiet, które piły przed zajściem w ciążę, rzuca picie całkowicie w czasie ciąży. 6,5 proc. zmniejsza spożycie alkoholu, a pozostała część, czyli około 6 proc., pije nadal.

Ale musimy też ustalić, co znaczy: pije alkohol...

No tak, to nie chodzi o kobiety, które w celach relaksowych spożywają od czasu do czasu drinki z parasolkami. Rozmawiamy o osobach regularnie spożywających alkohol kilka razy w tygodniu.

No ale to też niedobrze...

Wszystkie towarzystwa położnicze na świecie zalecają całkowitą abstynencję w czasie ciąży. Nie ulega żadnej wątpliwości, że alkohol jest czynnikiem teratogennym i może powodować uszkodzenie płodu.

Może, ale nie musi?

Nie musi. Tu jest właśnie cała pułapka. Bo wiele czynników wpływa na to, jak się zachowa płód po spożyciu przez matkę alkoholu. To np. metabolizm, uwarunkowania genetyczne.

Do czego może doprowadzić picie alkoholu w ciąży?

Może dojść do rozwoju spektrum zaburzeń poalkoholowych płodu - to najbardziej chyba dramatyczna postać skutków picia alkoholu w ciąży, która manifestuje się zespołem alkoholowym płodu, zaburzeniami o charakterze neurorozwojowym, które się ujawniają w późniejszym okresie życia, z reguły dopiero w szkole, poprzez defekty wrodzone - dzieci rodzą się z wadami bez względu na to, w którym okresie ciąży był spożywany alkohol. Ale znaczna część dzieci rodzi się zdrowych. To nie jest tak, że spożywanie alkoholu w czasie ciąży jest równoznaczne z urodzeniem chorego dziecka.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Sawczenko

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.