Marcin Bereszczyński

Alfabet nowego, podziemnego dworca Łódź Fabryczna

Alfabet nowego, podziemnego dworca Łódź Fabryczna Fot. G. Galasinski, K. Szymczak
Marcin Bereszczyński

W niedzielę, 11 grudnia o godz. 5.30 wjechał pociąg na nowy dworzec Łódź Fabryczna. Budowa dworca trwała ponad 5 lat i kosztowała 1,76 mld zł. To największy dworzec w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie. Stacja z dworcem autobusowym i parkingami ma 65 tys. mkw. Będzie codziennie obsługiwać 128 wjazdów i odjazdów pociągów

Dworzec Łódź Fabryczna został zamknięty 15 października 2011 r. Decyzja o budowie podziemnego dworca zapadła w połowie 2007 r. Ostateczny termin zakończenia inwestycji przypada na grudzień 2017 r.

A jak architektura
Architektura wnętrza dworca jest industrialna i minimalistyczna. Dominują stal, kamień i szkło. Elementami ozdobnymi są charakterystyczne trójkąty, które tworzą zadaszenie obiektu. Dach składa się z 10 tys. trójkątnych paneli, które w większości są przezroczyste, co umożliwia dostęp promieni słonecznych na perony stacji. Trójkątne motywy są również przy klatkach schodowych, na parkingach i w windach. Główne wejście na dworzec ma kształt fali.

B jak beton
Przy budowie dworca wylano 750 metrów sześciennych betonu. To trzy razy więcej, niż użyto do budowy Stadionu Narodowego. Większość betonu wylano na płytę denną. Po tej płycie będą jeździły pociągi. Grubość płyty dennej ma od 1,2 do 2,4 metra. W trakcie budowy przy dworcu stanęły dwa węzły betoniarskie składające się z czterech stutonowych silosów na cement i dodatki oraz cztery dozatory kruszywa. Węzły produkowały 180 metrów sześciennych mieszanki betonowej na godzinę. Produkcja betonu na Fabrycznym była w pełni skomputeryzowana.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Marcin Bereszczyński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.