Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Paweł Gzyl

Aga Dyk z Brathanków. Małymi kroczkami do sukcesu

W 2005 r. wygrała program Szansa na sukces, piosenką „Czerwone korale” zespołu Brathanki Fot. Alina Jendysik W 2005 r. wygrała program Szansa na sukces, piosenką „Czerwone korale” zespołu Brathanki
Paweł Gzyl

Aga Dyk jest solistką krakowskiej grupy Brathanki. Niedawno zadebiutowała jednak solową płytą - „Odlot na Dominikanę”. To znaczy, że rozstaje się z kolegami?

Jesteś od dziewięciu lat wokalistką zespołu Brathanki. Co Cię skłoniło, żeby teraz rozpocząć solową działalność?

Potrzebuję nowych bodźców, żeby być szczęśliwym człowiekiem. Budzić się codziennie i mimo pluchy, mówić: „Jaki mamy piękny dzień” (śmiech). Tymi bodźcami najczęściej są dźwięki zamknięte w postaci pięknych kompozycji, czyli piosenek. Dlatego trzy lata temu postanowiłam poszerzyć swoją aktywność wokalną o własne utwory. Dzięki temu mogę rozwijać i spełniać się muzycznie. Poznawać nowych ludzi, sprawdzać się w nowych sytuacjach. Rutyna to najgorsza rzecz, która może spotkać artystkę czy artystę.

Koledzy z zespołu Brathanki nie obawiali się, że powtórzy się historia z Haliną Mlynkovą, która opuściła ich, by robić solową karierę?

Chyba nie. Kiedy powiedziałam o swoich planach Januszowi Musowi, założycielowi Brathanków, to powiedział, że trzyma za mnie kciuki. I podarował mi nawet swoją kompozycję. To pierwszy utwór na płycie - „Kurierzy”. Moja solowa działalność nie ma na celu rozstania z zespołem Brathanki. Chcę łączyć te dwie aktywności i z obu mieć równie dużą frajdę.

Trudno będzie Ci to pogodzić?

Jest to możliwe. Kiedy przychodzi lato - w głównej mierze poświęcam się śpiewaniu w Brathankach, bo to intensywny czas pod względem koncertowym dla zespołu. Kiedy jednak wkrada się mała luka w kalendarzu, nie ma przeszkód ku temu, żeby dawać solowe występy.

Radzisz sobie sama ze swoją solową działalnością?

Od jakiegoś czasu mam osobę, która pomaga mi i zajmuje się prowadzeniem moich spraw.

Fakt, że jesteś wokalistką Brathanków pomaga w solowej karierze?

Z jednej strony pomaga - bo ludzie są ciekawi, co zaproponuję jako solowa piosenkarka. Ale z drugiej strony sprawia, że postrzegają mnie przez pryzmat folkowej nuty Brathanków.

Sama wydałaś swoją debiutancką płytę...

Początkowo chciałam ją wydać przez większą wytwórnię. Niestety: dla jednych płyta była za bardzo komercyjna, dla innych za bardzo niszowa (śmiech). A czas płynął - i nic się nie działo. Dlatego, kiedy zaczęły się zbliżać moje trzydzieste urodziny, postanowiłam sobie samej zrobić prezent z tej okazji. No i udało się: nie było to tak trudne, jak można było się tego spodziewać.

Czytaj więcej i dowiedz się:

 • co piosenkarka zaprezentuje na swojej solowej płycie?
 • jak artystka postrzega swoją nową drogę kariery?
Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

  już od
  8,90
  /miesiąc
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paweł Gzyl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.