Jacek Antczak,Łukasz Śmigiel opinie@prasa.gda.pl

A jednak jesteśmy zwierzętami

A jednak jesteśmy zwierzętami
Jacek Antczak,Łukasz Śmigiel opinie@prasa.gda.pl

Pytania o przeszłość, które zadajemy, są postawione tu i teraz, z całą naszą wiedzą, rozumieniem świata, więc właściwie każde pokolenie powinno sobie napisać własne powieści historyczne - mówi pisarka Olga Tokarczuk

2017 rok miał być dla Pani czasem odpoczynku, tymczasem jest Pani z „Pokotem” Agnieszki Holland w Berlinie, a niedawno odwiedzili Panią Szwedzi, którzy kręcą film... o Pani.

Tak, nagrywają dla szwedzkiej telewizji film o mnie, „Księgach Jakubowych”, Kotlinie Kłodzkiej i takich różnych sprawach. Byli w Nowej Rudzie, pojechaliśmy też do archiwum Ossolineum, gdzie pokazywałam im „Nowe Ateny” księdza Benedykta Chmielowskiego. Byli bardzo przejęci.

Szwedzi wyjątkowo polubili Pani twórczość. W styczniu odebrała Pani Międzynarodową Nagrodę Literacką Domu Kultury i Teatru Miejskiego w Sztokholmie za „oszałamiającą powieść o charyzmatycznym samozwańczym żydowskim mesjaszu Jakubie Franku, który żył w Polsce w XVIII wieku”.

Tak, to przyznana po raz pierwszy nagroda dla powieści przetłumaczonej na szwedzki i dla tłumacza. Dostały ją „Księgi Jakubowe” i Jan Henrik Swahn.

A teraz czekamy, czy Pedro Almodovar, przewodniczący jury Berlinare, doceni „Pokot”, na podstawie Pani powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Określała Pani swoją książkę mianem „thrillera moralnego”, Agnieszka Holland mówiła, że to opowieść o rewolucji, o walce dobra ze złem.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Jacek Antczak,Łukasz Śmigiel opinie@prasa.gda.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.