135 centymetrów. Z niskiego wzrostu też można uczynić swój atut

Czytaj dalej
Fot. fot. archiwum prywatne
Magdalena Grajnert m.grajnert@dziennik.lodz.pl

135 centymetrów. Z niskiego wzrostu też można uczynić swój atut

Magdalena Grajnert m.grajnert@dziennik.lodz.pl

Z powodu inności można zamknąć się w czterech ścianach. Można też uczynić z niej atut, zarabiać duże pieniądze i żyć tak, jak wielu zdrowych nie ma odwagi. Dziś ludzie niskiego wzrostu brylują na salonach.

Żywe zainteresowanie tym, co inne, jest w ludziach od zawsze. Już przed setkami lat dobrze prosperującym biznesem było publiczne pokazywanie kobiet z brodą, zdeformowanych ludzi czy bliźniąt syjamskich. Odmieńcy nie mogli liczyć na fortunę, raczej na upokorzenie. Każdy z nich miał swoją wymyśloną, mrożącą krew w żyłach historię, która była głoszona publiczności. W taki sam sposób pokazywano publiczności karły. Wierzono, że to wcielenie siły nieczystej. Ojcem karła miał być diabeł, który objawiał się ciężarnej kobiecie.

Mały człowiek

Szelmowski uśmiech, bystre spojrzenie i ogromna łatwość nawiązywania kontaktów to znaki rozpoznawcze Roberta Szczepanika ze Skierniewic. 30-latek jest spełniony zawodowo i szczęśliwie zakochany. Ma 135 cm wzrostu i korzysta z tego, że jest inny.

O karłowatości można mówić, jeśli wzrost nie przekracza 150 centymetrów. Inność Roberta nie sprawiła, że zbolały zamknął się w czterech ścianach. Przeciwnie. Szkołę podstawową i gimnazjum skończył w Lwówku, daleko od domu, pod granicą z Niemcami.

- Kolejne trzy lata to liceum i klasa o profilu zarządzanie informacją w Busku-Zdroju. Po jej ukończeniu wróciłem do Skierniewic - mówi.

Dla mężczyzny nauka i życie w internacie, z dala od domu, to była prawdziwa szkoła życia. Wcześniej niż jego rówieśnicy musiał się usamodzielnić.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Magdalena Grajnert m.grajnert@dziennik.lodz.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.